válkaČeskoslovenskoobjevy

Fotograf zmapoval zapomenutá a rozkládající se místa Abcházie, země, která „neexistuje“

Fotograf zmapoval zapomenutá a rozkládající se místa Abcházie, země, která „neexistuje“
Zdroj: thespaces.com
+ 15 fotek+ 16 fotek

Britský fotograf James Kerwin si oblíbil opuštěná a rozpadající se místa Evropy. V rámci urbexu zavítal například také do kavkazské Abcházie, ležící nedaleko hranice Asie s Evropou.

Simona Knotkova 26. července 2019

Abcházie bývala díky svému teplému klimatu a množství lázní oblíbenou dovolenkovou lokací Sovětů. Po pádu minulého režimu se země odtrhla od Gruzie a prohlásila se za samostatnou republiku. Tento krok však způsobil vojenský konflikt, který se v podstatě táhne dodnes. Gruzie nezávislost Abcházie neuznává a stále ji považuje za svou součást. V zemi najdete množství sanatorií, které kdysi obývali bohatí Rusové, ruiny bývalých sovětských měst či obydlí zničená válkou. To vše v popředí majestátní kavkazské přírody. Právě do těchto končin se vydal urbexový fotograf James Kerwin.

„Cestování po Abcházii je neskutečný zážitek. Každý den jsme procházeli kolem zbytků velkých domů, továren, skladů, aut. Válka je stále v popředí lidských myslí a vytvořila křehkou zemi,“ popisuje svou zkušenost.

Do země se vypravil i navzdory doporučení britského ministerstva zahraničí, které od návštěvy Abcházie odrazuje. Sehnat vízum nebylo snadné a potíže mu taky činila doprava. Jak ale nakonec říká, výlet stál rozhodně za to. „Abcházie má pro vás překvapení na každém kroku. Celé místo a jeho příběh je velmi unikátní. Je něco smutného na těch opuštěných budovách, které pomalu hnijí. Fotografie průzkumníků ale mnohdy vedou také k tomu, že budovu někdo odkoupí a zachrání ji. Není to jenom o zkáze a depresi! Doufám, že mé snímky v lidech vyvolají otázky.“

Pro průzkumnické začátečníky má několik rad: „Nejprve si udělejte průzkum na internetu. Začněte v okolí svého bydliště, najdete v něm víc opuštěných budov, než byste očekávali. Informujte se o zákonech dané lokace. A vždycky choďte s někým druhým; opuštěné prostory jsou nebezpečné a existuje dobrý důvod, proč jsou nepřístupné veřejnosti. Já chodím jen zřídka sám, a to dokonce i po čtyřech letech zkušeností.“

Snímky z průzkumu země, která „neexistuje“, si prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu