Jiná země a jiné sociální prostředí - zcela odlišná strava.

Jiná země a jiné sociální prostředí - zcela odlišná strava. | zdroj: boredpanda.com


Fotograf zdokumentoval týdenní jídelníčky dětí z celého světa. Nejzdravější ho mají ty nejchudší

TÉMATA: jídlo | strava | jídelníček | děti | fotografie

user-avatar

Simona Knotková

28. 06. 2019 | 08:00

Fotograf Gregg Segal se vydal do devíti zemí světa a během tří let v nich dokumentoval týdenní stavbu jídelníčků tamních dětí. Snímky překypující pestrostí vydal jako publikaci "Daily Bread: What Kids Eat Around the World" (v překladu "Denní chléb: Co děti z celého světa jí").

"Zaměřil jsem se na děti, protože naše stravovací návyky začínají právě v tomto věku. Pokud se nenaučíte správně jíst v devíti nebo desíti letech, těžko se to budete učit, až budete starší," vysvětluje Segal záměr projektu, se kterým se podíval do devíti zemí – USA, Brazílie, Indie, Itálie, Francie, Spojených arabských emirátů, Malajsie, Německa a Senegalu. Zde zmapoval týdenní jídelníčky šedesáti dětí. Padesát dva z nich se nakonec dostalo do tištěné publikace.

Jak vypráví, nejednalo se zrovna o nejjednodušší práci. "Narážel jsem na jazykovou bariéru a v mnoha případech jsem se musel spoléhat jenom na členy našeho týmu, kteří to za mě dětem překládali a vysvětlovali. Potřeboval jsem studio s přístupem do kuchyně, které by mělo nejméně čtyřmetrový strop. Bylo třeba se také ujistit, že děti si všechno jídlo za týden pečlivě zapisují do deníku. Někdy byl problém s nespolehlivým vybavením. A další velkou překážkou byly samozřejmě peníze; byl to velmi drahý projekt a nebylo snadné shánět na něj prostředky. Většina z nich vlastně pocházela z mé kapsy."

Během focení se za den někdy navařila až stovka jídel. Kuchaři mnohdy strávili i čtrnáct hodin jejich přípravou. "Jedním z nejpřekvapivějších poznání bylo, že tu nejkvalitnější stravu často neměli ti nejbohatší, ale nejchudší. Ameriky se to třeba zrovna netýká, protože tam je fastfood levný. V Bombaji ale kupříkladu za takovou Domino's pizzu zaplatíte 13 dolarů, což si většina lidí nemůže dovolit. Podle cambridgské studie z roku 2015 devět z deseti nejzdravějších zemí najdete v Africe. To by asi nikdo neočekával, ale když se na to podíváte zblízka, dává to smysl: jí hodně čerstvé zeleniny, ovoce, ořechy, semínka, obilná zrnka, ryby, luštěniny a jen velmi málo masa a průmyslově zpracovaných potravin," říká fotograf.

Výběr z publikace Daily Bread: What Kids Eat Around the World si prohlédněte v naší galerii.

user-avatar

Simona Knotková

28. 06. 2019 | 08:00

Zavří­t reklamu