válkaČeskoslovenskoobjevy

Fotograf zachytil uvízlou dívku v posledních chvílích života. „Proč jí nepomohl?“ ptal se šokovaný svět

Fotograf zachytil uvízlou dívku v posledních chvílích života. „Proč jí nepomohl?“ ptal se šokovaný svět
Zdroj: Profimedia
+ 2 fotky+ 3 fotky

13. listopadu 1985 bylo kvůli erupci sopky kompletně zničeno kolumbijské město Armero. Jednou z obětí byla také třináctiletá Omayra Sánchez. Její dlouhé umírání zachytil svým objektivem fotograf Frank Fournier. Právě jeho snímky způsobily kontroverzi. Svět se totiž oprávněně ptal, proč on ani nikdo další z přítomných neudělal nic pro to, aby dívce pomohl.

Simona Knotkova 8. července 2021

Armero bylo zničeno lavinou bahna a kamení, která vznikla po erupci sopky Nevado del Ruiz. Vulkán tři hodiny chrlil popel a sopečné pumy a horké pyroklastické proudy roztavily sněhový pokryv vrcholu sopky o rozloze 25 čtverečních kilometrů. Vytvořil se lahar (sopečný bahnotok), který rychlostí 40 až 60 kilometrů v hodině smetl vše, co mu stálo v cestě. Jednou z překážek bylo i městečko Armero. Z 23 tisíc obyvatel zahynulo během přírodní katastrofy více než 21 tisíc.

Thumbnail # AIDS vyjádřený jednou fotografií: Rodiče se objímají s umírajícím synem
Mohlo by Vás zajímat:

AIDS vyjádřený jednou fotografií: Rodiče se objímají s umírajícím synem

Na místo se vypravil francouzský fotograf Frank Fournier. Po příjezdu do města na něj čekala otřesná podívaná. Namísto organizovaných záchranných prací všude vládl chaos a zoufalství. „Všude okolo bylo stovky uvízlých lidí. Záchranáři se k nim jen stěží mohli dostat. Slyšel jsem, jak lidi křičeli o pomoc, a pak ticho, strašidelné ticho. Bylo to děsivé,“ vzpomínal o desítky let později v rozhovoru s BBC.

Jednou z obětí byla také třináctiletá Omayra Sánchez. Dívka uvízla ve vodě pod troskami svého domu a nebyla schopná se pohnout. Hladina vody se kvůli dešťům zvyšovala a hrozilo, že se dívka utopí. Dobrovolníci z Červeného kříže ji nedokázali vyprostit. Později se přišlo na to, že její nohy byly zaseknuté pod dveřmi domu. Když ji objevil fotograf, Sánchez už docházely síly a upadala do bezvědomí. V momentě mezi životem a smrtí se strachovala, že přijde pozdě do školy. Nakonec vzkázala poslední sbohem své matce, která jako jediná z rodiny společně se synem přežila.

Thumbnail # Co vše mají na svědomí ničivé erupce? Vzestup Římské říše i rozšíření islámu
Mohlo by Vás zajímat:

Co vše mají na svědomí ničivé erupce? Vzestup Římské říše i rozšíření islámu

„Když jsem pořizoval ty snímky, cítil jsem se naprosto bezmocný před tou malou dívkou, která odvážně a důstojně čelila smrti. Měl jsem pocit, že to musím řádně zdokumentovat. Doufal jsem, že to lidi donutí pomoci těm, kteří přežijí,“ vypovídal fotograf.

Jeho snímek vyhrál v roce 1986 cenu World Press Photo of the Year. Bez kontroverze se to ale neobešlo. Lidé nedokázali pochopit, jak mohl fotograf stát jenom opodál a sledovat, jak dívka umírá. Zkritizovali rovněž chování záchranářů, kteří si ani za tři dny nedokázali opatřit nástroje potřebné pro záchranu dívky. Zarážejícím faktem také bylo, že se do akce nezapojil nikdo z kolumbijské armády nebo policie.

Další články

Zavří­t reklamu