válkaČeskoslovenskoobjevy

Fotograf zachytil pád sebevražedkyně. Nikdo nezjistil, proč skočila

Ve 40. letech minulého století pracoval I. Russel Sorgi jako fotograf pro Buffalo Courier Express. Osudného dne se vracel ze schůzky zpátky do své kanceláře, když kolem něj projela policejní auta. Sorgi se jako správný investigavec rozhodl za nimi vydat. Důvod jejich vyjížďky objevil na rohu Gennesee a Pearl Street – na římse hotelu Gennesee seděla žena, která se chystala skočit.

„Vytáhl jsem z auta fotoaparát a vyfotil jsem, jak seděla na římse a rozhodovala se. Co nejrychleji jsem si pak vyměnil kazetu s filmem. Hned poté zamávala do davu a vrhla se do prostoru. Její tělo klesalo k zemi a šokovaní lidé dole křičeli a ječeli. Pevně jsem sevřel fotoaparát a čekal, až bude míjet druhé nebo třetí poschodí. Pak jsem stiskl spoušť,“ vyprávěl později muž.

Podle popisu focení snímal pravděpodobně s klasickým novinářským aparátem Speed Graphic, který byl nepraktický v tom, že se pro každý snímek musela měnit kazeta s filmem, a fotografové proto museli odhadovat ten správný moment, kdy stisknout spoušť. I tak se Sorgimu podařilo zachytit ženu těsně před pádem na zem.

Kromě Buffalo Courier Express fotografie vyšla další den také v New York Times a později v magazínu LIFE. Novináři jí dali podtitulek „Sklíčená rozvedená žena“, ale nemohli být už dále od pravdy. Pětatřicetiletá Mary Miller nejenom že nebyla rozvedená, ale ani se nikdy za svého života neprovdala. V hotelu se zapsala pod vlastním jménem a tvrdila, že pochází z Chicaga. Poté zamířila na ženské toalety v osmém patře, kde se zamkla a vylezla na římsu.

K mrtvé ženě se přihlásila sestra, která s ní v Buffalu obývala stejný byt. Mary jí prý sdělila, že jede do Indiany navštívit příbuzné. Nezanechala po sobě žádný dopis na rozloučenou, takže sestra ani zbytek rodiny se nikdy nedozvěděli, co ženu k zoufalému činu vedlo.

Sorgiovi se podařilo zachytit i další okolnosti scény. Nalevo si můžete povšimnout policistky, která vchází do hotelu a Miller chce zastavit. Možná právě její vstup do budovy uspíšil celý akt. V okně kavárny jsou vidět dva muži, kteří nejspíš ani netuší, co se venku zrovna děje. Propagandistická značka s nápisem „Give till it hurts Hitler“ upomíná, že ve světě zrovna probíhala válka.

Fotografie dokumentující sebevraždu Mary Miller si prohlédněte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu