válkaČeskoslovenskoobjevy

Fotograf vietnamského pekla Tim Page: Válka byla pro mě opium!

Fotograf vietnamského pekla Tim Page: Válka byla pro mě opium!
Zdroj: Tim Page
+ 8 fotek+ 9 fotek

"Můj mozek a obě oči krvácely, střeva mi lezla z těla. Nevím, jak jsem to dokázal, ale nasadil jsem na svého nikona správný objektiv a čtyřikrát pětkrát stiskl spoušť a doplazil se zpět k helikoptéře," napsal do svých memoárů válečný fotograf Tim Page. Bylo mu jen pětadvacet let, když po čtvrtém zranění skončila jeho válečná mise ve Vietnamu. Ale byl tak starý a věděl o životě, umírání, utrpení tolik, jako ostatní nepoznají za celý život.

Petr Gotlieb 24. června 2015

Tim Page je legendou mezi válečnými fotografy. Ztělesňoval reportéra s kamerou, pro něhož není nic dost nebezpečné, nic nemožné. Pro nejriskantnější snímek neváhal projít minovým polem, peklem první linie, ležet v bahně močálů nebo viset jako živý terč na helikoptéře. Zničil přitom asi tucet fotoparátů nejlepších značek Leica a Nikon, ale kašlal na to – byly jen nářadí.

„Jsem válečné dítě a válka si mě vybrala,“ říká o sobě. „Narodil jsem se ve čtyřiačtyřicátém roce a vyrostl jsem na obrázcích komiksů a celé té silácké a sentimentální produkci pro chlapce. Rád jsem četl knížky o válce a rád je čtu dodnes, i když přitom musím myslet na to, co všechno pro mě znamenal Vietnam“.

Třiadvacetiletý Tim Page ovešený svými leicami během válečné mise ve Vietnamu.

Třiadvacetiletý Tim Page ovešený svými leicami během válečné mise ve Vietnamu.

Z pohodlí domova v anglickém Kentu odchází v sedmácti letech. S patnácti librami v kapse cestuje do Laosu, kde pracuje jako zemědělský poradce a učí se fotografovat. O dva roky později už byl válečným fotografem tiskového koncernu Time-Life ve Vietnamu. V následující letech se tomuto bláznivému klukovi, jak ho přezdívali ostatní kolegové, podařilo to, co málokomu: mekka žurnalismu, časopis Time, mu otiskla celých osmdesát stran jeho barevných snímků z Vietnamu. Stal se tak nejpublikovanějším fotoreportérem vietnamské války.

Page byl čtyřikrát raněn v akci. Střepina ho zasáhla do nohou, zad, paží i břicha. Při třetím zranění, když dostal střepinou do hlavy, ho redakce donutila odjet z Vietnamu. „Stáváš se příliš nebezpečným, řekli mi, ale já se tam za necelý rok vrátil.“ Page jako jeden z mála nechodil do terénu s novináři, ale s Vietnamci. Dokonce říká, že polovinu svého času strávil v poli s nimi. Dokázal na bojišti vydržet bez přerušení i dva týdny.

Page se neřídil pokyny redakce. Fotil to, co chtěl on sám. A měl nos na události a správný okamžik.

Page se neřídil pokyny redakce. Fotil to, co chtěl on sám. A měl nos na události a správný okamžik.

Válka na něj působila jako droga. A nevyhnuly se mu ani ty skutečné. „Neměl bych to říkat, ale ve Vietnamu byla i zábava. Stříleli jsme emšestnáctkama z vrtulníku, proháněli se v kulometních člunech, chodili za holkama a kouřili ve velkým opium,“ nemá problém přiznat. Není tak divu, že Pageův naturel do jisté míry inspiroval hollywoodského rebela Dennise Hoppera pro roli šíleného fotografa ve filmu Apokalypsa.

Když ho zranili počtvrté, úlomek šrapnelu pronikl až do mozku, a Page se musel se podrobit náročné neurologické operaci. Doválčil, vrátil se do Států a zapojil se do protiválečného hnutí. Fotí na volné noze pro časopis Rolling Stone, je zatčen při policejním zátahu na kapelu Doors, stává se hvězdou televizních pořadů.

Sean Flynn (vpravo) a Tim Page byli dobří přátelé.

Sean Flynn (vpravo) a Tim Page byli dobří přátelé.

V roce 1970 zahyne v Kambodži Pageův kolega a nejlepší přítel Sean Flynn, který je synem slavného herce Errola Flynna. Page se ihned vrací do džungle, aby našel ostatky kamaráda. V následujících letech a prakticky do dnešních dnů cestuje po bývalých bojištích a pátrá po ztracených negativech zabitých novinářů vietnamské války. V roce 2001 vydává na jejich počest obrazovou knihu Requiem. Žije v australském Brisbane, kouří třicet cigaret denně a válka už ho neláká

„Války se změnily. Když se podíváte na Irák, nebo Afghánistán, je to hrůza. Fotografové nasazují krk a berou pětkrát míň než za mých časů. Nechápu, jak z toho mohou žít. Už bych do toho nešel,“ řekl loni v rozhovoru pro časopis Vice.

Další články

Zavří­t reklamu