válkaČeskoslovenskoobjevy

Fotograf tajně dokumentoval život v ghettu. Zastřelili ho s fotoaparátem v ruce

Fotograf tajně dokumentoval život v ghettu. Zastřelili ho s fotoaparátem v ruce
Zdroj: vintag.es
+ 39 fotek+ 40 fotek

Polský žid Mendel Grossman riskoval život, aby poskytl svědectví o holocaustu za 2. světové války. Smrt si těsně před vysvobozením bohužel našla i jeho.

Simona Knotkova 11. července 2019

Mendel Grossman (1913–1945) se narodil ve Staszowe chasidským židům. Po první světové válce se jeho rodina usadila v Lodži. Vyrůstající chlapec se již v brzkém věku věnoval malbě a pravidelně kreslil výjevy z každodenního života židů. Později je nahradily fotografie. Z amatéra se Grossmann vypracoval na profesionála a začal spolupracovat s židovským divadlem, jehož herce na scéně fotil.

Po okupaci Polska se zapojil do odbojové činnosti. Hlavní náplní jeho práce bylo tajně zaznamenávat život v ghettu, kde byl společně se svou rodinou nucen žít. Díky práci v tamním statistickém oddělení se k materiálům potřebným k focení dostával snadno. Neměnilo to ale nic na tom, že denně riskoval svůj život. Kromě všudypřítomné hrozby, že na něj přijdou gestapáci, ho navíc trápilo slabé srdce.

Celkem se mu během pobytu v Lodži podařilo vytvořit více než deset tisíc negativů. Ty, které nestačil vyvolat, schoval na bezpečné místo. Právě díky jeho snímkům se dochovalo svědectví o životě v ghettu. Spousta lidí se pomocí fotek také dozvěděla o osudu jejich nejbližších.

Konce války se Grossmann bohužel nedočkal. V roce 1944 byl poslán na nucené práce do koncentračního tábora v Konigs Wusterhausen. Zde pobýval až do 16. dubna 1945 a po celou dobu stále tajně fotil. Ke konci války se zúčastnil pochodu smrti, na kterém ho jeden z nacistických velitelů 30. dubna zastřelil. Podle svědků v rukách stále třímal svůj fotoaparát.

Po osvobození objevila negativy jeho sestra, která je vzala do Izraele. Většina z nich se ale ztratila během první arabsko-izraelské války. Zbylé fotografie nalezl Mendelův kamarád Nachman Zonabend. Dnes jsou k vidění v muzeu holocaustu a odboje Ghetto Fighters House ve vesnici Lochamej ha-Geta’ot a v muzeu Jad Vašem v Jeruzalémě.

Některé z dochovaných snímků si prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu