Hodně smutná galerie.

Hodně smutná galerie. | zdroj: mashable.com


Fotograf instaloval do afrických ulic portréty zvířat. Živé je už nepotkáte

TÉMATA: zvířata | vymírání druhů | fotografie

user-avatar

Simona Knotková

3. 05. 2016 | 11:00

Brit Nick Brandt takřka celý svůj život fotí africkou divočinu. Více než jiní si proto všímá, jak ze svého přirozeného prostředí postupně mizí některé zvířecí druhy. Aby upozornil na tuto problematiku, vytvořil sérii panoramat Inherit The Dust, ve které zvířata vrací do urbanizovaných míst alespoň ve formě fotografických portrétů.

"Ničení těchto míst a vytlačování zvířat není důsledkem akcí v minulosti, ale děje se to právě teď. Pokud to tak půjde nadále, unikátní megafauna Afriky zmizí stejně jako megafauna Evropy a Ameriky před několika staletími," varuje fotograf.

Na vině je především westernizace, která původní prostředí proměňuje v průmyslové a městské zóny. Zvířata tak ztrácí svůj domov a musí se přesouvat jinam.

"Většina Afričanů by řekla, že i naše západní společnost si kvůli ekonomické expanzi zničila přírodu a že v Africe až dosud neměli příliš možností hospodářsky se vyvíjet. Teď tedy nastala jejich chvíle. Proč by nemohli žít pohodlné a materiální životy, jaké máme my na Západě? Takový argument lze v některých ohledech chápat. Za jakou cenu se tak ale děje?" ptá se Brandt.

user-avatar

Simona Knotková

3. 05. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu