Téměř jako pravěcí lidé zpodobňovali vojáci první světové války sami sebe na zdech svých jeskynních úkrytů

Téměř jako pravěcí lidé zpodobňovali vojáci první světové války sami sebe na zdech svých jeskynních úkrytů | zdroj: warhistoryonline.comn


Fotky ukazují jeskynní malby vojáků v podzemních labyrintech

TÉMATA: první světová válka | obrazy | umění

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 02. 2015 | 07:45

Nekonečná spleť zákopů a podzemních chodeb, tak vypadala fronta první světové války na všech bojištích. Vojáci v těchto podzemních městech žili celé měsíce. Tvořili zde také obrazy, znaky a sochy. Nové snímky od fotografa Jeffa Guskyho odhalují zákopové umění vojáků ve Francii, Belgii, Moldávii, Rumunsku a na Ukrajině.

Děsivé obličeje a znaky, ale také obrazy žen vystupují ze stěn v podzemních kavernách, které se nalézaly pod hlavními zákopy. Někdy šlo o celé kilometry tunelů a chodeb, v jednom německém systému byla dokonce pekárna, kaple, sklady potravin, telefon, elektrické vedení a strojovna. Tunely byly označeny názvy podobně jako ulice ve městech. Američané zase s oblibou vyobrazovali v obsazených německých zákopech strýčka Sama a karikatury německého císaře.

„Vojáci za první světové války byli konfrontováni s masovým vražděním do té doby nevídaných rozměrů. Svými jednoduchými díly se snažili vyjádřit, že jsou stále lidskými bytostmi, které dýchají, myslí, vyjadřují se a tvoří. Nálezy těchto jeskynních maleb nám mají připomenout, že i oni kdysi byli normálními lidmi a ne jen vojáky v dávno zapomenutých bitvách,“ okomentoval svou kolekci fotografií Jeff Gusky.    

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 02. 2015 | 07:45

Zavří­t reklamu