válkaČeskoslovenskoobjevy

Fotky se upravovaly už před Photoshopem. Tohle je 14 největších manipulací

Fotky se upravovaly už před Photoshopem. Tohle je 14 největších manipulací
Zdroj: vintag.es

V dřívějších dobách sice neexistovaly moderní počítače a chytré programy, které vám upraví, co si zmyslíte. Fotky se ale taky musely upravovat. Pravda totiž mnohdy nebyla příjemná. Ne vždy taky vyšlo všechno podle fotografových představ.

Simona Knotkova 24. listopadu 2017

1. Portrét Abrahama Lincolna

Slavný portrét amerického prezidenta je ve skutečnosti mystifikace. Hlava sice patří Lincolnovi, ale tělo je Johna C. Calhouna, bývalého viceprezidenta, který hlásal jižanskou politiku a podporoval otroctví. Muže, který zemřel už v roce 1850, tedy deset let před údajným pořízením tohoto snímku.

2. Generál Ulysses S. Grant na koni před vojenským tábořištěm

Objevení této manipulace si vyžadovalo velkou detektivní práci. I když se nás autoři fotografie snaží přesvědčit, že generál Grant pózuje před tábořištěm ve Virginii, ve skutečnosti snímek vznikl rovnou ze tří různých fotek. Hlava pochází z Grantova portrétu, tělo a kůň patří generálmajorovi Alexanderu M. Cookovi a pozadí je zajatecký tábor vojáků Konfederace po bitvě u Fisher’s Hill.

3. Masakr studentů na Kentské státní univerzitě

Snímek oceněný Pulitzerovou cenou zobrazuje křičící Mary Ann Vecchio nad mrtvým tělem Jeffreyho Millera. K masakru došlo v roce 1970, kdy americké národní gardy napadly studenty na protiválečné demonstraci a kromě devíti zraněných usmrtily čtyři lidi. Fotografii z místa střetu pořídil John Filo. Neznámému editorovi se však příliš nelíbila tyčka plotu, která stála hned za hlavou ženy, a rozhodl se ji z fotky vymazat. Takto upravenou fotku přebírala i další média, aniž by tušila, že se nejedná o originál.

4. William Sherman s generály

Společného focení generálů se bohužel nemohl zúčastnit Francis P. Blair. Šikovný fotograf si s tím však poradil po svém a generála sedícího na židli k fotografii připojil.

5. Stalin na snímku s Nikolajem Ježovem

Josef Stalin byl známý tím, že své nepřátele odstraňoval nejenom ze světa, ale také z fotek. Na tomto snímku na to doplatil Nikolaj Ježov, šéf sovětské policie, který se z politického vrcholu stal nepohodlným a byl zastřelen.

6. Mao Ce-tung a Bo Gu

Podobné praktiky jako Stalin vyznával také Mao Ce-tung. Kdysi spojenec, později nepřítel Bo Gu tak musel definitivně zmizet z fotky.

7. Hitler vedle Josepha Goebbelse

Ministr říšské propagandy Joseph Goebbels byl Hitlerovým oblíbencem až do jeho smrti v roce 1945. Není proto jasné, proč se i on stal obětí nekompromisního „vymazání z dějin“. Že by si Goebbels u Führera přece jenom trochu pošramotil pověst?

8. William Lyon Mackenzie na fotce s Jiřím VI.

Kanadský premiér si myslel, že když odstraní z fotografie tehdejšího krále Británie Jiřího VI., bude mít větší šance ve volbách. Zda to pomohlo, netušíme. Skutečností je, že volby opravdu znovu vyhrál.

9. Oddíl kosmonautů CPK

Grigorij Něljubov byl součástí prvního oddílu kosmonautů, který se měl podívat do vesmíru. Kvůli opilství a výtržnictví byl ale z programu vyřazen, a dodatečně tak musela být upravena i společná fotografie.

10. Benito Mussolini na koni

Tahle fotka se Mussolinimu tedy povedla. Ale nepřekáží tam náhodou někdo? Ještě by si mohli lidé myslet, že italský diktátor potřebuje na koni asistenci! Vymazat.

11. Fidel Castro s Carlosem Franquiem

Fidel Castro podpořil okupaci Československa v roce 1968. Kubánský spisovatel a aktivista Carlos Franqui se kvůli tomuto postoji se státníkem rozešel ve zlém a odplatou mu bylo odstranění ze všech společných fotek.

12. Společné foto amerického hokejového týmu

V roce 1960 se konaly ZOH ve Squaw Valley. Na společné focení amerického hokejového týmu se nedostavili tři hráči, a tak byly jejich hlavy přidělány k tělům jiných hokejistů, konkrétně se to týkalo Billyho Clearyho (první řada, třetí zleva), Boba Clearyho (prostřední řada nalevo) a Johna Mayasicha (horní řada nalevo). Tým USA se tehdy stal poprvé vítězem a na své cestě na vrchol porazil mimo jiné i Československo.

13. Schůzka Brežněva s Willym Brandtem

Kancléř Západního Německa si na schůzce s Brežněvem dopřával cigaret a alkoholu. Tahle fotka se ale nesměla do německých médií dostat, proto ji nahradily prázdné popelníky a vymazané lahve.

14. Vyvěšování sovětské vlajky

Na původním snímku má voják, který na budovu Říšského sněmu vyvěšuje sovětskou vlajku, na rukou hodinky. Na tom, který se objevil v magazínu Ogoniok, ale žádné nemá. Šéfredaktor důvtipně pochopil, že by podobný výjev nebyl vhodný. Čtenář by si totiž mohl domyslet, odkud hodinky asi má – z rabování.

Další články

Zavří­t reklamu