válkaČeskoslovenskoobjevy

Fotky boxerů z doby, kdy dříve zakázaný box se začal stávat uznávaným sportem

Fotky boxerů z doby, kdy dříve zakázaný box se začal stávat uznávaným sportem
Zdroj: wyomingnews.com
+ 17 fotek+ 18 fotek

Box je jedním z nejstarších sportů, jeho kořeny sahají až do doby více jak 2000 let před naším letopočtem. Moderní historie se pak datuje do poloviny osmnáctého století do Velké Británie, kdy mistr šermu James Figg přichází s myšlenkou šermovat holýma rukama. Důležitým datem byl 17. únor roku 1741, který se navždy zapsal do dějin boxu. V tento den totiž Jack Broughton svou ránou zabil George Stevensona. Za následek to mělo to, že vznikla nová pravidla, za kterými stál samotný Stevenson, jenž vynalezl boxerské rukavice.

Ivanhoe 13. června 2018

Do konce 19. století byl však box převážně sportem pochybné legitimity, neboť anglický soud dospěl v roce 1882 k rozhodnutí, že boxerské zápasy nechráněnými pěstmi lze bez ohledu na dobrovolnost jednání zápasníků klasifikovat jako útok zanechávající trvalé škody na zdraví a jako takové je postavil mimo zákon. Veřejné zápasy byly zakázány jak v Anglii, tak i v USA. Tato prohibice měla za následek, že se boxerské zápasy začaly pořádat ilegálně v různých hazardních doupatech. Zápasilo se holými pěstmi, včetně wrestlingu. Zápasy provázely davové nepokoje a výtržnosti.

Začátek dvacátého století se pak nesl v duchu boje za legalizaci boxu, což se nakonec podařilo. Byl založen boxerský výbor a další schvalovací orgány, které měly za úkol na tento sport dohlížet. Mezi propagátory amatérského boxu patřil i americký prezident Theodore Roosevelt, který měl ve sklepení Bílého domu postavený boxerský ring. Právě jeho zásluhou se amatérský box objevil poprvé na programu olympijských her v St. Louis v roce 1904.

Dobu, kdy si novodobý box razil cestu ke slávě, vám přiblíží černobílé snímky z 1. čtvrtiny 20. století.Související články

Další články

Zavří­t reklamu