válkaČeskoslovenskoobjevy

Fotka zmrzlého lesa obletěla svět a proslavila amatérského fotografa z Beskyd

Fotka zmrzlého lesa obletěla svět a proslavila amatérského fotografa z Beskyd
Zdroj: 41.media.tumblr.com

Mnozí ještě máme v živé paměti nedávnou ledovou kalamitu, která zkomplikovala život mnoha lidem v Česku. 20letému fotografovi Janu Bainarovi ze Studénky však ledovka přinesla štěstí. Vykouzlila pro něj úchvatný záběr, kterým na sebe upozornil ve světě.

Markéta Oderská 11. prosince 2014
Jan Bainar: Pustevny

Jan Bainar: Pustevny

Fotka vznikla na Pustevnách, kde ten den mladíkova teta oslavovala na horské chatě kulaté narozeniny. Bainar před oslavou vyrazil na čtyřhodinovou túru do hor. Na cestu si vzal foťák i stativ. V lese se cítil jak v ledovém království. Stromy byly obalené ledovou krustou a vypadaly, jako by je pohádkové víly oblékly do kabátu z kožešin nebo peří. Krásnou zimní magii však ve skutečnosti vytvořily nízké teploty a vítr s deštěm.

Jan Bainar: Stromy zamrzlé v tanci

Jan Bainar: Stromy zamrzlé v tanci

„Když jsem ten úspěšný snímek vyfotil, vůbec jsem si to neuvědomoval a měl jsem dojem, že můžu najít a vyfotit ještě něco lepšího. Další dvě hodiny jsem chodil po lese. Když jsem se pak vrátil na oslavu, byl jsem lehce otrávený, že jsem nic pořádného nakonec nevyfotil. Až když jsem snímek vložil na internet a začali jej kladně hodnotit nejlepší světoví fotografové současnosti a sdílet jej na svých facebookových profilech, tak jsem pochopil, že snímek je mimořádný. Do té doby jsem to netušil. Až tak sebekritický ke své tvorbě jsem,“ uvedl Jan Bainar v rozhovoru pro Refresher.cz.

Jan Bainar: Pohled na Smrk z Kněhyně

Jan Bainar: Pohled na Smrk z Kněhyně

Talentovaný fotograf fotí od 12 let a většinou snímá záběry krajiny a přírody v Beskydech a chráněné krajinné oblasti Poodří, neboť kousek odtud bydlí. Několik fotografií pořídil také ve Vysokých, Nízkých a Belanských Tatrách.

Jan Bainar: Námraza na borůvčí

Jan Bainar: Námraza na borůvčí

Kvůli povedenému záběru časně zrána vstává a nachodí spoustu kilometrů po horách. Focení se věnuje ve volném čase, jinak studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě finance.

Jan Bainar: Pod Brechhornem

Jan Bainar: Pod Brechhornem

Další jeho tvorbu si můžete prohlédnout zde.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu