Danuta Danielssonová napadla kabelkou pochod neonacistů ve městě Växjö.

Danuta Danielssonová napadla kabelkou pochod neonacistů ve městě Växjö. | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Fotka roku 1985: Rozzuřená žena praštila nácka kabelkou po hlavě

TÉMATA: švédsko | fotografie |

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 04. 2018 | 13:00

Když 13. dubna roku 1985 pochodovala skupinka neonacistů švédským městem Växjö, přihodila se nečekaná věc. K jednomu ze skinheadů přistoupila rozzuřená žena a praštila ho svou taškou po hlavě. Byl u toho fotograf Hans Runesson, který včas zmáčkl spoušť fotoaparátu. Snímek byl druhý den otištěn ve švédských a britských novinách.

Vypadá to jako jednoduchý příběh. Rozzuřená žena bací nácka po jeho holé hlavě. Podívejme se však na celou věc blíže. Onou ženou je sedmatřicetiletá Danuta Danielssonová, která je mentálně vyšinutá, občas agresivní a povolávající nadávky na lidi na ulici. Také se léčila s psychickými problémy. Pochází z židovské rodiny – její matku odvezli v transportu do koncentračního tábora, odkud se vrátila s podlomeným zdravím. Tato Danuta Danielssonová se zkrátka nemohla jen tak dívat, jak nacisté procházejí po ulici, a jednoho z nich proto napadla kabelkou a hlasitě mu nadávala. O dva roky později spáchala sebevraždu.

Oním neonacistou byl jistý Seppo Seluska, militantní skinhead a člen Norské říšské strany. Ten samý rok, co pochodoval po Växjö, napadl, mučil a nakonec zavraždil židovského homosexuála. Byl obviněn z vraždy a odsouzen k mnoha letům vězení. Takoví byli hlavní dva protagonisté fotky, která se stala ikonickou a obletěla svět.

Dokonce i dnes budí vášně. V roce 2014 postavila švédská sochařka Sussana Arwin miniaturní sochu podle tohoto snímku. Byla to sochařská skica, podle které měla být ve Växjö postavena velká bronzová socha. Ale místní politici návrh sochy odmítli s odůvodněním, že jde o propagaci násilí. Ve Švédsku se nesmí zkrátka bít nejen děti, ale ani neonacisté.   

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 04. 2018 | 13:00

Zavří­t reklamu