Buddhistický mnich Thích Quan Duc hoří před zraky stovek lidí uprostřed Saigonu.

Buddhistický mnich Thích Quan Duc hoří před zraky stovek lidí uprostřed Saigonu. | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Fotka klidně sedícího hořícího mnicha v roce 1963 otřásla celým světem

TÉMATA: vietnam | fotografie |

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 06. 2018 | 09:59

Jednoho červnového dne roku 1963 se na ulici v Saigonu posadil mnich Thích Quan Duc. Další mnich na něj nalil benzín a zapálil ho. Vše se dělo naprosto v klidu. Mnich hořel sedě v meditativní poloze. Na následky popálenin zemřel. Fotografie hořícího mnicha otřásla světem.

Tehdejší prezident Spojených států John F. Kennedy byl naprosto otřesen, když fotografii uviděl, a řekl: „Žádná zpravodajská fotografie nevzbudila tolik emocí jako právě tato.“ Fotografii přímo na místě pořídil fotograf Malcolm Browne z Associated Pressu a ihned se stalo ikonickou.

Buddhistický mnich Thích Quan Duc se upálil proto, že protestoval proti diktátorskému režimu Ngo Dinh Diema, který v té době vládl Jižnímu Vietnamu. Ten byl orientován prokatolicky a utlačoval buddhisty. Zakázal používání buddhistických vlajek, naopak pořádal veřejné ceremonie, při kterých se nosily ulicemi měst velké kříže. Později dokonce Diem nechal uzákonit, že Jižní Vietnam náleží ke katolické církvi a Ježíši Kristu. To vše v situaci, kdy 70 – 90% obyvatel země vyznávalo buddhismus.

Protesty proti zákazům buddhistických vlajek a symbolů probíhaly po celé zemi. Ve Vesaku nechala vláda střílet do davu protestujících a zabila devět lidí. Za této situace se Duc, který se v Saigonu zúčastnil slavnostního procesí, rozhodl ukázat, že odpor může mít poklidný a přitom naprosto děsivý charakter. Celý hrůzný výjev se udál před zraky stovek lidí. Duc seděl v poloze lotosu, otáčel v rukou své meditativní korálky a odříkával posvátné texty, zatímco jeho tělo stravovaly plameny. Byla zaznamenána jeho poslední slova před upálením: „Předtím než zavřu oči a vydám se vstříc Buddhovi, uctivě žádám prezidenta Ngo Dinh Diema, aby měl v mysli soucit s lidmi tohoto národa a zavedl náboženskou rovnost v naší zemi.“

Západní pozorovatelé a novináři byli zděšeni. Reportér David Halberstam napsal: „Byl jsem příliš šokován, abych mohl brečet, nedokázal jsem ani myslet. Jak hořel, nepohnul se na něm ani sval. Nevydal jediný hlas. Jeho tiché utrpení kontrastovalo s kvílícím davem kolem.“ Z megafonu jiný mnich volal anglicky a vietnamsky: „Buddhistický mnich se upálil k smrti. Buddhistický mnich se stal mučedníkem.“

Ducovo srdce nebylo spáleno a bylo uloženo jako svatá relikvie do skleněného poháru v klášteře Xa Loi. Fotografie hořícího Duca se objevily na titulních stranách všech novin světa. Historici mají za to, že právě tento čin vedl k pozdějšímu pádu režimu Ngo Dinh Diema a následně k Vietnamské válce. Browne za tento snímek obdržel Pulitzerovu cenu.  

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 06. 2018 | 09:59

Zavří­t reklamu