válkaČeskoslovenskoobjevy

Fotil muže před popravou a na zadní stranu fotky napsal „Poslední Žid“

Fotil muže před popravou a na zadní stranu fotky napsal „Poslední Žid“

Ikonická fotografie pochází z osobního alba příslušníka Einsatzgruppen – nacistické vraždící jednotky, která provázela německou armádu během její invaze do Sovětského svazu a masakrovala místní obyvatelstvo, hlavně Židy, od Pobaltí až k Černému moři. Na zadní straně fotky stojí rukou napsáno: „Poslední „Žid z Vinnycje“. V tomto městě na střední Ukrajině bylo v roce 1941 zavražděno téměř 60 tisíc převážně ukrajinských Židů.

Ivanhoe 20. srpna 2014

Jedním z těch, kteří celý masakr ve Vinnycje pozorovali, byl i důstojník Wehrmachtu, nadporučík Erwin Bingel, který o celé události podal po válce svědectví. Podle něj masakry proběhly ve třech po sobě jdoucích vlnách: v první bylo zabito 24 tisíc lidí, ve druhé o čtyři tisíce více a v té třetí, kterou měly na svědomí samotné ukrajinské milice, bylo zavražděno 6 tisíc Židů.

„Ukrajinské milice na koních, vyzbrojené pistolemi, puškami a dlouhými jezdeckými meči pádily městským parkem divoce na koních a před sebou hnaly lidi – muže, ženy i děti. Na lidskou masu se snášela sprška kulek. Kdo nebyl zasažen, toho srazili k zemi meči. Jako nějaký strašidelný přízrak se hordy Ukrajinců, jimž veleli esesmani, přehnaly přes lidská těla a podupaly je. Nelítostně zabíjeli nevinné děti, matky i starce, kteří se provinili jen tím, že se pokusili masakru uniknout. Stříleli je a ubíjeli k smrti jak zvěř.“

V další části svých vzpomínek Bingel popisuje, jak naopak spořádaně probíhala hromadná poprava v režii jednotek Einsatzgruppen. Židé nejprve u připravených stolů odložili všechno své šatstvo, šperky a jiné osobní věci a postavili se do jedné řady před vykopanou jámou. Popravčí komando k nim napochodovalo zezadu a automatickými pistolemi ráže 0,8 je „kosili palbou s takovým horlivým úsilím, jako kdyby to bylo jejich celoživotní zaměstnání.“

Lidé, kteří stáli ve druhé řadě, pak dostali do rukou lopaty a zasypali mrtvá těla v jámě, z nichž některá se ještě hýbala, chlorovým vápnem. Poté se seřadili před jámou a hrůzné divadlo pokračovalo.

Tak to šlo, řada po řadě, až do posledního Žida.

Další články

Zavří­t reklamu