Salvador slaví vítězství 3:2 nad Hondurasem, o pár dní později mezi oběma zeměmi vypukne válka.

Salvador slaví vítězství 3:2 nad Hondurasem, o pár dní později mezi oběma zeměmi vypukne válka. | zdroj: warhistoryonline.com


Fotbalový zápas mezi Salvadorem a Hondurasem přerostl v opravdovou válku

TÉMATA: fotbal | válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 06. 2016 | 12:30

Vyznat se ve všech jihoamerických revolucích a válkách je poměrně obtížné, takže není divu, že na válku Hondurasu a Salvadoru se dávno zapomnělo. Ovšem neprávem, protože tenhle konflikt byl v mnohém zajímavý. Už například tím, že se mu říká fotbalová válka.

Salvador i Honduras byly v roce 1969 chudé země. Salvador byl pětkrát menší než Honduras, ale měl populaci 3,7 milionů lidí oproti 2,6 milionům obyvatel Hondurasu. Honduras na tom byl díky své větší rozloze  ekonomicky přece jen o něco lépe než Salvador. Na 300 000 obyvatel Salvadoru proto ilegálně přešlo za prací do Hondurasu. Napětí mezi oběma komunitami rychle rostlo, a dopadlo to dokonce tak, že Honduras uzavřel na své straně hraniční přechod. 

Do toho zasáhla fotbalová kvalifikace na mistrovství světa v roce 1970. 8. června 1969 se v hlavním městě Hondurasu Tegucigalpě hrál fotbalový zápas mezi domácími a Salvadorem. Ten skončil 1:0 pro domácí, kteří ale svůj vítězný gól vstřelili až v samém závěru nastavené hrací doby. Salvadorci zuřili a cítili se být podvedeni. Odveta se hrála v Salvadoru o týden později. Fanoušci Salvadoru obklíčili hotel, kde byli ubytováni hostující hráči, a bouchali do hrnků a hráli na trubky. Hluk dělali celou noc, takže se hráči prakticky nevyspali. Fungovalo to. Domácí vyhráli suverénně 3:0. Přesto došlo i na velké potyčky s hostujícími fanoušky. Dva z nich byli v rvačkách dokonce zabiti, několik lidí bylo přepadeno, napadeny byly autobusy mířící do Hondurasu. Salvadorští vojáci

To nemohlo zůstat bez odezvy. Celý Honduras byl jako přetopený kotel, pobouřen událostmi v Salvadoru. Obchody, které v Honudrasu vlastnili Salvadorci, byly pleněny a vypalovány. Jejich majitelé biti, stejně jako všichni ostatní Salvadorci v Hondurasu. Ti začali hromadně prchat přes hranice do své domoviny – 1400 jich denně přešlo hranice zpět do své země. 

Na fotbalové frontě Salvador slavil další vítězství v Mexiku, kde porazil Honduras 3:2. V záplavě radosti a také frustrace z celkové situace Salvador přerušil diplomatické styky s Hondurasem. Honduras poslal nad Salvador hlídkové letadlo, o den později se na stejném místě objevila salvadorská stíhačka. Další den Salvador poslal nad Honduras několik stíhaček Mustang P-51 a Corsair společně s bombardéry. Rozbombardovali několik letišť a pak se vrátili zpět. O den později armáda Salvadoru překročila hranice. Ve dvou skupinách postupně obsadili několik měst, až se během večera dostali do blízkosti hlavního města. Honduraské ženy prchají s dětmi k hranicím s Guatemalou.

Honduras odpověděl další den několika nálety na letiště a ropné rafinerie. Díky tomu invazní armádě rychle došly pohonné hmoty Armáda také neměla dostatek střeliva, takže hlavní výzbroj začaly tvořit mačety. Honduras žádal mezinárodní společenství, aby zasáhlo. To vyzvalo obě strany k zastavení palby a uzavření příměří. To se sice uzavřelo, ale příliš se nedodržovalo zejména ze strany Salvadoru. Na ten byly nakonec uvaleny sankce. Během bojů bylo zabito na straně Salvadoru 900 civilistů, na 300 000 lidí tam přišlo o své domovy. Honduras měl 2000 mrtvých. Válka negativně ovlivnila vývoj v Latinské Americe a vedla k ekonomickému úpadku a vzestupu militantních vojenských režimů.

 

 

 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 06. 2016 | 12:30

Zavří­t reklamu