Největší fosilie ichtyosaura je vystavena v muzeu v Hannoveru.

Největší fosilie ichtyosaura je vystavena v muzeu v Hannoveru. | zdroj: atlasobscura.com


Fosilie největšího ichtyosaura měla v sobě zkamenělé embryo

TÉMATA: dinosauři | fosilie | nálezy

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 09. 2017 | 12:00

Nález fosilie Ichtyosaura není nic zase tak významného. První byla nalezena už v roce 1810 amatérskou paleontoložkou Mary Anningovou na břehu Anglie. Od té doby bylo nalezeno mnoho fosilií těchto vodních ještěrů. Jenže jedna je přece jenom něčím zvláštní.

V odborném časopise Acta Palaeontologica Polonica se píše o tom, že byla nalezena fosilie vůbec největšího ichtyosaura, jaká kdy byla objevena. A nejen to. Tento konkrétní tvor měl ve svém břiše zkamenělé embryo. Byla to tedy březí samice. Stáří fosilie se odhaduje na 200 milionů let. Fosilie je nyní vystavena v muzeu v Hannoveru. 

Ichtyosauři byli druhem vodních plazů, kteří žili v mořích a oceánech v druhohorách (asi před 245 až 90 miliony let). Jejich charakteristickým znakem byl hydrodynamický tvar těla, značně podobný dnešním delfínům a většině ryb. Díky tomu byli ryboještěři rychlými a obratnými plavci, dokázali se pohybovat rychlostí až kolem 40 km/h. Jejich velikost kolísala mezi drobnými formami o délce několika decimetrů až k obřím formám velikosti dnešních velryb. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 09. 2017 | 12:00

Zavří­t reklamu