válkaČeskoslovenskoobjevy

Fosilie největšího ichtyosaura měla v sobě zkamenělé embryo

Fosilie největšího ichtyosaura měla v sobě zkamenělé embryo
Zdroj: atlasobscura.com

Nález fosilie Ichtyosaura není nic zase tak významného. První byla nalezena už v roce 1810 amatérskou paleontoložkou Mary Anningovou na břehu Anglie. Od té doby bylo nalezeno mnoho fosilií těchto vodních ještěrů. Jenže jedna je přece jenom něčím zvláštní.

Tomáš Chalupa 18. září 2017

V odborném časopise Acta Palaeontologica Polonica se píše o tom, že byla nalezena fosilie vůbec největšího ichtyosaura, jaká kdy byla objevena. A nejen to. Tento konkrétní tvor měl ve svém břiše zkamenělé embryo. Byla to tedy březí samice. Stáří fosilie se odhaduje na 200 milionů let. Fosilie je nyní vystavena v muzeu v Hannoveru.

Ichtyosauři byli druhem vodních plazů, kteří žili v mořích a oceánech v druhohorách (asi před 245 až 90 miliony let). Jejich charakteristickým znakem byl hydrodynamický tvar těla, značně podobný dnešním delfínům a většině ryb. Díky tomu byli ryboještěři rychlými a obratnými plavci, dokázali se pohybovat rychlostí až kolem 40 km/h. Jejich velikost kolísala mezi drobnými formami o délce několika decimetrů až k obřím formám velikosti dnešních velryb.

Další články

Zavří­t reklamu