válkaČeskoslovenskoobjevy

Foo fighters děsily spojenecké piloty. Viděli snad UFO?

Foo fighters děsily spojenecké piloty. Viděli snad UFO?

Stovky hlášení spojeneckých pilotů při náletech na Německo obsahovaly tvrzení o podivných světelných koulích, které se vznášely u letadel a někdy i uvnitř nich. Piloti jim říkali foo fighters a velení dodnes popírá, že něco takového existovalo.

Tomáš Chalupa 19. září 2014

V roce 1942 britský pilot B. C. Lumdsen ve svém stíhacím letadle Hurricane právě přelétával řeku Sommu, když spatřil dvě oranžová světla, z nichž jedno zářilo intenzivněji než to druhé. Objekty manévrovaly kolem Lumdsenova letadla a po chvíli odletěly, aniž by ho jakkoliv napadly. Když Lumdsen po přistání nahlásil, co viděl, nikdo mu nevěřil. Jenže hned další den se jiný pilot z jeho jednotky vrátil s tím, že viděl stejné světlo, jen zářící zeleně.

foo fighter

foo fighter

Toto byl první případ, kdy piloti spatřili to, čemu později dali přezdívku Foo fighter (něco jako ohňový bojovník). Zejména ke konci války se s těmito objekty setkávalo stále více pilotů. Nad německými městy je potkávaly celé eskadry bombardérů. V roce 1944 nad Štrasburkem létalo deset oranžových koulí kolem jednoho bombardéru. Existovaly i hlášení, kdy koule byly spatřeny i uvnitř letounu. Jejich velikost byla maximálně jako basketbalový míč a nebylo možné určit, z jaké hmoty jsou, vše překrývala intenzivní záře.

foo fighter

foo fighter

Přestože velení se snažilo hlášení pilotů přehlížet nebo vysvětlovat jako optické klamy či meteorologické útvary, nakonec se vytvořilo speciální oddělení pod velením generála Masseye, které mělo všechna podobná hlášení vyhodnocovat. Nezjistilo však prakticky nic a tak jen pro jistotu vydalo prohlášení, že úkazy mají zřejmě něco společného s protiletadlovou obranou Němců, ale jejich princip není dosud znám.

foo fighter

foo fighter

Jenže se zářícími koulemi se setkávali i sami němečtí piloti, spatřeny byly dokonce i při náletech na Japonsko. Úvaha o tom, že to je nacistická tajná zbraň, tak nenašla žádnou oporu v realitě. Navíc se koule nikdy nechovaly nepřátelsky a není znám jediný případ, kdy by jakkoliv poškodily nebo ohrozily letadlo. Vědci přišli s opatrnou teorií, že by snad mohlo jít o elektrické výboje tvořící se na hranách křídel, ale tato teorie nebyla nikdy potvrzena.

Další články

Zavří­t reklamu