válkaČeskoslovenskoobjevy

Fly-bag – pytel, který může zabránit výbuchu v letadlech

Fly-bag – pytel, který může zabránit výbuchu v letadlech
Zdroj: ww.fly-bag.net

Tragickým útokům, které by si vyžádaly stovky obětí, chtějí vědci zabránit speciálním pytlem umístěným na palubě i v zavazadlovém prostoru letadel. Vyvinuli takzvaný Fly-Bag, který má ztlumit výbuch natolik, že neohrozí bezpečné přistání letadla ani životy pasažérů.

Kateřina A. 3. ledna 2016

Materiál, z něhož je Fly-Bag vyroben, je vysoce pevný a tepelně odolný. Chová se jako pružná poddajná membrána, jejíž povrch se při výbuchu pouze rozvlní – roztáhne se a opět stáhne, ale neroztrhá. Vyznačuje se totiž enormní odolností vůči nárazům a teplu. Dokáže tak zastavit explozi, která by jinak byla pro letadlo nejspíš fatální. Trup letadla zůstane nepoškozen.

Potřeba nějakým způsobem zmírnit výbuch na palubě letadla byla zvýšena 31. října, kdy bomba roztrhala ruské tryskové dopravní letadlo nad Egyptem a zahynulo všech 224 lidí na palubě. Trhavina byla tehdy ukryta v plechovce s nealkoholickým nápojem. K nejzranitelnějším místům na palubě letadla přitom patří kokpit, kterékoliv místo, nacházející se v blízkosti stěn letadla a palivové nádrže.

Přední britský bezpečnostní poradce Matthew Finn o Fly-Bagu řekl, že by mohl být ideální v případě, když někdo propašuje výbušninu na palubu letadla.
Na vývoji a realizaci tohoto vynálezu pracuje tým mezinárodních vědců. Ti pytel pečlivě zkoušejí v zátěžových testech, aby jeho využití bylo co nejefektivnější a nejspolehlivější.

Matthew Finn pro agenturu Reuters uvedl, že je Fly-Bag zajímavým vynálezem, k němuž směřoval vývoj leteckého průmyslu už delší dobu. Doufá, že bude toto zařízení široce uplatněno.

Další články

Zavří­t reklamu