válkaČeskoslovenskoobjevy

Florence Nightingale: nejslavnější zdravotní sestra, která bránila i prostitutky

Florence Nightingale: nejslavnější zdravotní sestra, která bránila i prostitutky
Zdroj: Profimedia

Práce zdravotních sester bývá občas nedoceněná, ale přiznejme si to: bez nich by nám bylo těžko, a v dnešní nelehké době to platí dvojnásob. Víte o tom, že i zdravotní sestry mají tu svou nejslavnější? A že to nebyla jen tak ledajaká sestra, ale odvážná feministka, která se zasloužila ve svém oboru o velké změny?

Marta Šindlauerová 20. května 2020

Florence Nightingale se narodila roku 1820 v zámožné britské rodině a až do osmnácti let žila život, který nebyl ničím výjimečný. Právě u příležitosti dovršení plnoletosti se Florence vypravila spolu s rodinou na výlet po Evropě, během něhož se seznámila s feministkou May Clarke. Ačkoli mezi nimi byl věkový rozdíl skoro třicet let, zůstaly přítelkyněmi následujících čtyřicet let, a Florence právě od ní nasála veškeré feministické ambice. Kromě toho čím dál více tíhla k práci, při které by mohla pečovat o ty, kteří to potřebují. S jejími ambicemi ovšem nesouhlasila rodina, která počítala s tím, že se mladá žena hlavně úspěšně provdá. Ani tehdejší společnost nepovažovala takové „móresy“ dospívajících dívek za normální.

Přání pomáhat ostatním lidem bylo ale příliš silné a roku 1844 Florence Nightingale učinila definitivní rozhodnutí: stane se zdravotní sestrou. Začala sbírat zkušenosti, které pak uplatnila a znatelně rozvinula během Krymské války (1853-1856), kde se stala prominentní osobou v záležitostech péče o raněné a řídila celý sesterský tým. Tehdejší poměry ve zdravotnictví byly naprosto tristní. Hygiena byla i v mírovém období na nízké úrovni, takže masové infekce byly zcela běžné. Léků ani personálu se nikdy nedostávalo, strava byla špatná a pacienti neměli možnost si řádně odpočinout a zotavovat se. Florence na tyto problémy aktivně a bez servítek skrze tisk poukazovala, a tím se dostala do širokého povědomí. The Times o ní psali jako o „dámě s lampou, jež po nocích obchází nemocné, kteří k ní s vděčností vzhlížejí“, a právě ono označení „dáma s lampou“ se pro Florence Nightingale vžilo; na většině obrázků ji můžeme vidět se světlem v ruce.

V roce 1860 založila Florence Nightingale zdravotnickou školu při nemocnici sv. Tomáše v Londýně, první takovou na světě. Zabývala se také publikační činností, kdy se prostým a srozumitelným jazykem snažila vysvětlit podstatu sesterské práce. Bojovala o práva žen na všech frontách, usilovala o lepší pracovní podmínky pro ženy a bránila dokonce i prostitutky, když usilovala o to, aby se proti nim zmírnily tresty. Její zásluhy nebyly nikdy zapomenuty, protože na její počest se udělují medaile (které nesou její jméno) za výjimečný přínos v oboru. A 12. května – v den jejích narozenin – se také slaví mezinárodní den sester.

 

Související články

Další články

Zavří­t reklamu