Pecky od avokáda většinou končí v koši, v Mexiku ale našly způsob, jak je využít a pomoci přitom přírodě.

Pecky od avokáda většinou končí v koši, v Mexiku ale našly způsob, jak je využít a pomoci přitom přírodě. | zdroj: boredpanda.com


Firma přišla na geniální způsob, jak vyrábět plasty z avokádových pecek

TÉMATA: plasty | odpady | extra nápady | recyklace | mexiko

user-avatar

Yvonne K.

17. 06. 2019 | 08:53

Lidé si pomalu, ale jistě začínají uvědomovat, jaký dopad má jejich činnost na planetu. Jednou z nejhorších ekologických stop, kterou po sobě zanechávají, je odpad z plastů, kterým je zamořena celá planeta. Ačkoliv je mnoho způsobů, jak můžeme tento odpad ve svém každodenním životě minimalizovat, doba si žádá větší změny včetně přechodu od lineární ekonomiky k oběhovému hospodářství. Některé firmy v tomto směru již podnikají kroky.

To je případ i mexické firmy BioFase, která nedávno představila svůj nový produkt – jednorázové příbory a brčka, které se rozloží za 240 dní, aniž by po sobě zanechaly sebemenší plastový odpad. Vyrábějí se ze zcela přírodního materiálu – avokádových pecek. Těch se v Mexiku, kde firma sídlí, najde více než dost.

Zelenými plody hruškovce přelahodného, jak se avokádovník odborně nazývá, zásobuje tato severoamerická země světový trh z 50 procent. BioFase od firem, které avokádo zpracovávají na guacamole nebo olej, sbírá pecky, které by jinak skončily na skládce. Trvalo více než rok a půl, než firma našla tu nejlepší metodu, jak z nich vyrobit plastové příbory. Největším problémem bylo zformovat materiál do požadovaného tvaru.

Výrobci tvrdí, že pokud se alternativní plastové příbory uchovávají na suchém a chladném místě, dají se používat klidně celý rok. Po uplynutí této doby se začnou přirozeně rozkládat. 

 

user-avatar

Yvonne K.

17. 06. 2019 | 08:53

Zavří­t reklamu