Firma Delo se svým superlepidlem udržela ve vzduchu osmnáctitunový náklaďák. | zdroj: youtube.com


Firma použila superlepidlo a udržela obří náklaďák hodinu ve vzduchu

TÉMATA: rekordy | extrémy | technologie

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 08. 2019 | 11:30

Malá německá firma Delo trhla světový rekord v opravdu nevšední disciplíně. Sedmnáctitunový náklaďák přilepila speciálním superlepidlem ke konstrukci a pak ho jeřábem zvedla nad zem. Lepidlo udrželo náklaďák ve vzduchu rovnou hodinu.

Asi není překvapivá informace, že Delo se zabývá výrobou a vývojem extra silných lepidel. Pro svůj pokus si lepidlo vyvinula sama a stačily pouhé tři gramy, aby se náklaďák udržel v potřebné výšce. Ke každému kolu náklaďáku byl přilepen malou kapkou lepidla hliníkový válec. Válce byly chyceny jeřábem a ten vozidlo vznesl do výše. Tlak na všechna čtyři místa byl enormní, přesto lepidlo v pohodě vydrželo. Firma tak překonala původní rekord, který byl podobný, jen vyzvednuté vozidlo mělo pouhých 16 tun. Tehdejší rekord patřil Německému leteckému centru.

„Dokázali jsme to,“ radovala se po překonání rekordu ředitelka společnosti Sabine Heroldová a poděkovala svému týmu za perfektní práci. Lepidlo od Dela má údajně jen jeden zásadní komponent, kterým je speciální epoxidová pryskyřice. Ta se běžně používá v automobilovém a leteckém průmyslu.

user-avatar

Tomáš Chalupa

13. 08. 2019 | 11:30

Zavří­t reklamu