válkaČeskoslovenskoobjevy

Firma chce vozit ponorkou turisty k vraku Titanicu

Firma chce vozit ponorkou turisty k vraku Titanicu
Zdroj: allthatisinteresting.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Společnost Ocean Gate se rozhodla zpřístupnit lidem zážitek z pozorování vraku Titanicu přímo na dně moře. Chce movité turisty k obřímu vraku vozit ponorkou.

Tomáš Chalupa 22. července 2019

Lístek na ponorku k Titanicu stojí 125 tisíc dolarů, takže nic pro šetřílky. Projekt se oficiálně jmenuje Titanic Sruvey Expedition, což by mohlo svádět k tomu, že jde o vědeckou nebo výzkumnou výpravu. Jde ale o ryzí byznys, na palubě ponorky budou hlavně turisté, i když firma slibuje, že nebudou chybět ani vědci.

Účastníci musí nejprve projít speciálním týdenním kurzem pro pobyt v extrémních hloubkách za asistence specialistů. Na palubě bude vždy pilot a tři turisté, sestup k vraku bude trvat 90 minut. U vraku pak budou mít turisté tři hodiny k volnému průzkumu. Pilot je zaveze, kam budou chtít.

Za celým nápadem stojí bývalý bankéř Stockton Rush, který založil společnost Ocean Gate. Rush je celoživotní nadšenec do potápění a má také pilotní licenci. Rush tvrdí, že i když ponorky nepatří mezi turisty k nejoblíbenějším dopravním prostředkům, ta jeho bude absolutně bezpečná a lidé se nemusí ničeho bát. „Za 35 let provozování komerčních ponorek nedošlo na jejich palubě k jedinému zranění. Jsou až nechutně bezpečné, což je dáno tou obrovskou spoustou předpisů, které musí splňovat,“ říká Rush. Na světě je evidováno kolem 100 ponorek provozovaných soukromými společnostmi.

Rush se s ponorkou Titan své společnosti už potápěl k vraku italské bitevní lodi Andrea Doria nebo k vraku americké nákladní lodi USS Governor Cobb. Titan je vyroben mimo jiné z karbonových vláken, která jsou extrémně pevná a vydrží velké tlaky. Titan se také opakovaně potopil při testech do stejné hloubky, v jaké se nachází Titanic.

Titan už měl k Titanicu vyplout, ale vše zkomplikovaly kanadské námořní zákony, které neumožňují plavidlům plujícím pod cizí vlajkou vyhlídkové plavby v kanadských vodách. Rush tak najal kanadskou loď MV Havila Harmony, aby sloužila jako domovské plavidlo Titanu. Jenže Havila bude připravena na tuto misi až příští rok. V roce 2020 tak první turisté sestoupí v ponorce k vraku Titanicu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu