Na prvním filmovém festivalu v Cannes v roce 1946 byla nejlepší herečkou vyhlášena Francouzka Michele Morgan za hlavní roli ve filmu La Symphonie Pastorale, který také vyhrál jednu z devíti cen Grand Prix.

Na prvním filmovém festivalu v Cannes v roce 1946 byla nejlepší herečkou vyhlášena Francouzka Michele Morgan za hlavní roli ve filmu La Symphonie Pastorale, který také vyhrál jednu z devíti cen Grand Prix. | zdroj: jeanclaude.forumgratuit.org


Filmový festival v Cannes se poprvé konal před 70 lety. Nebýt Hitlera, uskutečnil by se o sedm let dříve

TÉMATA: filmy | filmové festivaly | francie | cannes

user-avatar

Yvonne K.

19. 09. 2016 | 17:00

Přesně před 70 lety se ve francouzském letovisku Cannes uskutečnil první ročník prestižního filmového festivalu. Konal se o sedm let později, než původně měl. Jeho konání totiž překazila Hitlerova invaze do Polska v září 1939. První poválečné festivalové ročníky však poněkud kalila studená válka. V poslední době zas Francie čelí teroristickým hrozbám. Je příznačné, že oslavy 70. výročí zrodu “francouzského Hollywoodu” byly odloženy na příští rok v květnu.

Historie festivalu se začala psát v roce 1938 v Benátkách, které hostily nejstarší mezinárodní filmový festival. Porota tehdy pod tlakem Hitlera a Mussoliniho několik hodin před vyhlášením výsledků změnila vítěze cen ve prospěch nacistických propagandistických dokumentárních snímků. Šokován těmito událostmi, začal se tehdejší francouzský diplomat a historik Philippe Erlander vážně zaobírat myšlenkou uspořádat ve Francii skutečně nezávislý festival. Nápad se tehdy setkal s pochopením u tehdejšího francouzského ministra školství Jean Zaye. Coby pořadatelské město byl původně vybrán Biarritz na atlantickém pobřeží Francie. Když se ale městu nepodařilo sehnat peníze, vstoupilo do hry Cannes.Pobřeží letoviska Cannes v roce 1946.

První ročník se měl konat od 1. do 20. září roku 1939. Někteří festivaloví návštěvníci na francouzskou Riviéru dorazili už v srpnu, ale pod hrozbou války odtud rychle uprchli. 1. září německá vojska totiž napadla Polsko. Festival se odložil o deset dní, jenže situace se nezlepšila, naopak zhoršovala. 3. září Francie a Anglie vyhlásily Německu válku a byla nařízena všeobecná mobilizace. Celý festival se musel tedy zrušit. K jeho obnovení došlo až po skončení války, 20. září roku 1946První ročník festivalu v Cannes se konal v opojné atmosféře konce druhé světové války.

Tehdy se na něm představilo okolo 40 celovečerních filmů z 18 států. Československo reprezentovala historická komedie Otakara Vávry Nezbedný bakalář. Úspěch však slavila především italská kinematografie a její vlna neorealismu, které vévodil režisér Roberto Rossellini s válečným dramatem Řím, otevřené městoUpoutávka na sovětské filmy, Cannes 1946.

Nad novým festivalem se však dál vznášela mračna – na jeho nákladnou organizaci chyběly po válce potřebné finance, takže se v letech 1948 a 1950 vůbec nekonal, a svět brzy začala rozdělovat nová, tentokrát studená válka. Napětí mezi Východem a Západem se odrazilo i v atmosféře canneského festivalu. Následující léta si však Cannes vybudoval pověst jednoho z nejprestižnějších filmových festivalů a své kouzlo si udržuje dodnes. Každoročně jej navštěvuje okolo 40 000 návštěvníků, což je stokrát více než před 70 lety, a svou účastí jej pravidelně zdobí největší hvězdy ze showbyznysu. Na některé z nich se podívejte v naší fotogalerii.

 

user-avatar

Yvonne K.

19. 09. 2016 | 17:00

Zavří­t reklamu