válkaČeskoslovenskoobjevy

Filmový festival v Cannes se poprvé konal před 70 lety. Nebýt Hitlera, uskutečnil by se o sedm let dříve

Filmový festival v Cannes se poprvé konal před 70 lety. Nebýt Hitlera, uskutečnil by se o sedm let dříve
Zdroj: jeanclaude.forumgratuit.org
+ 19 fotek+ 20 fotek

Přesně před 70 lety se ve francouzském letovisku Cannes uskutečnil první ročník prestižního filmového festivalu. Konal se o sedm let později, než původně měl. Jeho konání totiž překazila Hitlerova invaze do Polska v září 1939. První poválečné festivalové ročníky však poněkud kalila studená válka. V poslední době zas Francie čelí teroristickým hrozbám. Je příznačné, že oslavy 70. výročí zrodu “francouzského Hollywoodu” byly odloženy na příští rok v květnu.

Yvonne Pokorná 19. září 2016

Historie festivalu se začala psát v roce 1938 v Benátkách, které hostily nejstarší mezinárodní filmový festival. Porota tehdy pod tlakem Hitlera a Mussoliniho několik hodin před vyhlášením výsledků změnila vítěze cen ve prospěch nacistických propagandistických dokumentárních snímků. Šokován těmito událostmi, začal se tehdejší francouzský diplomat a historik Philippe Erlander vážně zaobírat myšlenkou uspořádat ve Francii skutečně nezávislý festival. Nápad se tehdy setkal s pochopením u tehdejšího francouzského ministra školství Jean Zaye. Coby pořadatelské město byl původně vybrán Biarritz na atlantickém pobřeží Francie. Když se ale městu nepodařilo sehnat peníze, vstoupilo do hry Cannes.

Pobřeží letoviska Cannes v roce 1946.

Pobřeží letoviska Cannes v roce 1946.

První ročník se měl konat od 1. do 20. září roku 1939. Někteří festivaloví návštěvníci na francouzskou Riviéru dorazili už v srpnu, ale pod hrozbou války odtud rychle uprchli. 1. září německá vojska totiž napadla Polsko. Festival se odložil o deset dní, jenže situace se nezlepšila, naopak zhoršovala. 3. září Francie a Anglie vyhlásily Německu válku a byla nařízena všeobecná mobilizace. Celý festival se musel tedy zrušit. K jeho obnovení došlo až po skončení války, 20. září roku 1946.

První ročník festivalu v Cannes se konal v opojné atmosféře konce druhé světové války.

První ročník festivalu v Cannes se konal v opojné atmosféře konce druhé světové války.

Tehdy se na něm představilo okolo 40 celovečerních filmů z 18 států. Československo reprezentovala historická komedie Otakara Vávry Nezbedný bakalář. Úspěch však slavila především italská kinematografie a její vlna neorealismu, které vévodil režisér Roberto Rossellini s válečným dramatem Řím, otevřené město.

Upoutávka na sovětské filmy, Cannes 1946.

Upoutávka na sovětské filmy, Cannes 1946.

Nad novým festivalem se však dál vznášela mračna – na jeho nákladnou organizaci chyběly po válce potřebné finance, takže se v letech 1948 a 1950 vůbec nekonal, a svět brzy začala rozdělovat nová, tentokrát studená válka. Napětí mezi Východem a Západem se odrazilo i v atmosféře canneského festivalu. Následující léta si však Cannes vybudoval pověst jednoho z nejprestižnějších filmových festivalů a své kouzlo si udržuje dodnes. Každoročně jej navštěvuje okolo 40 000 návštěvníků, což je stokrát více než před 70 lety, a svou účastí jej pravidelně zdobí největší hvězdy ze showbyznysu. Na některé z nich se podívejte v naší fotogalerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu