válkaČeskoslovenskoobjevy

Filmová přehlídka za protektorátu: herci přijeli vlakem, Mandlová s Gollovou s nimi závodily na bicyklech

Při těchto unikátních záběrech z 2. ročníku Filmových žní ve Zlíně člověka ani nenapadne, že tou dobou ve světě zuřila válka a umírali lidé. Reportáž se nese ve veselém duchu a odráží pohodovou letní atmosféru na filmové přehlídce. Nikde neuvidíte kráčet muže v německé uniformě ani vlát vlajky s hákovými kříži. Naopak Zliennale se jeví jako ryze národní oslava českého filmu, kterou poctily svojí návštěvou největší veličiny československé kinematografie. Do Zlína přijíždějí přecpaným vlakem a usmívají se z otevřených oken. Naproti jim jedou jako o závod na kolech Nataša Gollová s Adinou Mandlovou v rozevlátých letních šatech.

blondie 13. října 2014
 Lída Baarová v doprovodu ministra dr. Kratochvíla a manažerů Baťových závodů

Lída Baarová v doprovodu ministra dr. Kratochvíla a manažerů Baťových závodů

Davy fanoušků pronásledují filmové hvězdy všude na ulicích. Plavovlasá kráska Jiřina Štěpničková se před nimi dokonce schovala do telefonní budky! V obležení byl i král českých komiků Vlasta Burian, ochotně udílející autogramy. Do Zlína si na den odskočila z natáčení Vávrovy Turbíny i krásná Lída Baarová. „Přivezla jsem do Zlína krásný déšť, a ten přece přináší štěstí,“ předpověděla úspěch festivalu.

Lída Barová se sestrou Zorkou Janů na Zliennale v roce 1941

Lída Barová se sestrou Zorkou Janů na Zliennale v roce 1941

Herci si v tehdejší československé „metropoli práce“ na chvilku neodpočinuli a dál hráli své známé role. Oldřich Nový všude vystupoval jako „roztomilý člověk“ i svůdce žen a spolu s Františkem Filipovským líbal palec Nataše Gollové. Tereza Brzková zase nevyšla z role moudré babičky, doprovázená Barunkou v podobě hereckého objevu roku Nataši Tánské.

Theodor Pištěk a Jaroslav Marvan na Filmových žních ve Zlíně

Theodor Pištěk a Jaroslav Marvan na Filmových žních ve Zlíně

Okouzlující dvojice Gustav Nezval s Hanou Vítovou pozvali diváky na premiéru jejich posledního filmu Noční motýl. Ze střechy zlínského mrakodrapu můžeme vidět, jaké obrovské fronty se na něj tvořily před Velkým kinem. Naštěstí to byl tehdy největší kinosál na světě, do nějž se vešlo až 2 500 diváků!

Velké kino ve Zlíně (1941)

Velké kino ve Zlíně (1941)

Třetí Zliennale se už bohužel nekonalo. „Nacisté brzy poznali, že jsou akcí jim v podstatě nepřátelskou a třetí ročník soutěžní přehlídky českého filmu již nepovolili,“ napsal český filmový historik Luboš Bartošek.

Další články

Zavří­t reklamu