válkaČeskoslovenskoobjevy

Sněhurka a sedm trpaslíků: Slavný film Walta Disneyho byl v Čechách tak populární, že nadabované filmové pásky zcizili fanoušci

Sněhurka a sedm trpaslíků: Slavný film Walta Disneyho byl v Čechách tak populární, že nadabované filmové pásky zcizili fanoušci
Zdroj: wikipedia commons

První celovečerní animovaný film všech dob, pohádka Sněhurka a sedm trpaslíků od Walta Disneyho, měl premiéru před 80 lety, 21. prosince 1937. Diváci, malí i velcí, se při promítání smáli i plakali a na konci tleskali ve stoje. Také v Praze se u pokladen kin stály fronty. Přitom úspěchu filmu zprvu nikdo z filmového průmyslu nevěřil. Naopak se čekalo, že to bude propadák.

Václav Pokorný 21. prosince 2017

Námětem tohoto dnes již legendárního animovaného filmu se stala stejnojmenná divadelní hra z roku 1912, inspirovaná německou pohádkou O Sněhurce od bratří Grimmů.

Nápad na natočení celovečerního filmu se zrodil v hlavě slavného filmového producenta Walta Disneyho již v roce 1934. Když se lidé z filmového průmyslu dozvěděli o jeho plánu natočit celovečerní film o Sněhurce, označili projekt za „Disneyeho hloupost“, která zničí jeho společnost. Manželka Lillian i bratr Roy se mu to snažili vymluvit, on však od svého záměru neupustil. Přípravy na film vedly ke zkvalitnění studia, které se tak stalo schopným vyprodukovat celovečerní film.

Walt Disney - duchovní otec Sněhurky a sedmi trpaslíků

Walt Disney – duchovní otec Sněhurky a sedmi trpaslíků

Sněhurka a sedm trpaslíků, jak byl film později pojmenován, se natáčela od roku 1934 do poloviny roku 1937, kdy došly studiu peníze. Aby Disney mohl projekt dokončit, promítl část filmu úředníkům banky Bank of America, kteří mu pak poskytli úvěr na dokončení práce.

Na filmu se podílelo 32 animátorů, 102 asistentů, 20 lidí dělalo náčrty, 25 umělců vytvářelo barevná pozadí a 158 žen kreslilo kontury a vybarvovalo. Byly vytvořeny 2 milióny obrázků s 1500 barevnými odstíny.

Jednotlivé pasáže – jako například cesta sedmi trpaslíků domů, trvající ve filmu pouhou minutu, zaměstnávala pět kreslířů celého půl roku. Vysoké výdaje vznikly proto, že každý trpaslík musel mít své nezaměnitelné pohyby, aby si divák nemohl splést třeba Prófu se Stydlínem. Všichni trpaslíci navíc mají přesně vyhraněné povahy: jeden je nešika, druhý ospalec, třetí chytrák atd.

Úsilí vložené do výroby filmu se nakonec mnohonásobně zúročilo. Snímek se stal nejúspěšnějším filmem roku 1938 ve Spojených státech a v původní verzi producentům vydělal více než 8 milionů dolarů. Sněhurka se dočkala mimořádného ocenění – obdržela osm oscarových sošek, z toho jednu v plné velikosti, a sedm malých, trpasličích. V roce 2008 Americký filmový institut zařadil Disneyho Sněhurku mezi 10 nejlepších animovaných filmů na světě.

Premiéra Sněhurky a sedmi trpaslíků se konala 21. prosince 1937 v Carthay Circle Theatre v Los Angeles.

Premiéra Sněhurky a sedmi trpaslíků se konala 21. prosince 1937 v Carthay Circle Theatre v Los Angeles.

Do Československa se pohádka Sněhurka a sedm trpaslíků dostala v roce 1938, čeští diváci ji poprvé zhlédli 16. září 1938 v kině Aleš (pozdější Alfa) na Václavském náměstí. Promítala se zde nepřetržitě 13 týdnů – nejprve ale v originálním znění. Pro velký úspěch byla proto nadabována do češtiny. Tím to ale nedokončilo. Práce českých dabérů byla zaznamenána na zvukových foliích, pečlivě zabalena a odeslána do Hollywoodu, kde se s ní další čtyři týdny zabývali Disneyovi spolupracovníci. Udělali nový zvukový pás a dokonce vyměnili anglické nápisy na postýlkách trpaslíků za české, a pak vše odeslali zpět do Prahy. Na počátku německé okupace se ovšem všech osm křehkých celuloidových pásů s prvním dabingem rozkutálelo po fanoušcích. Dabing byl považován za ztracený, v archivu se našlo jenom několik fragmentů, proto byl v roce 1969 vytvořen nový dabing, který režíroval proslulý dabingový odborník K. M. Walló. I s novým dabingem Sněhurka slavila úspěch a dodnes neztratila své kouzlo.

Další články

Zavří­t reklamu