válkaČeskoslovenskoobjevy

Film o soužití našinců s muslimy budí emoce ještě před svým vznikem. Podaří se jej natočit?

Konfrontace dvou odlišných kultur, muslimské a té naší, je tématem připravovaného celovečerního filmu Jako v ráji autorského tandemu manželů Lucie a Petra Klein Svobodových. Scénář vyhrál loni v Karlových Varech hlavní cenu Filmové nadace, nyní se kvůli odepření veřejných finančních prostředků uchází o podporu na crowdfundingovém portále Startovač.

blondie 21. března 2018

Celovečerní povídkový film Jako v ráji předkládá prostřednictvím několika milostných příběhů otevřený pohled na problematiku střetu křesťanské a muslimské kultury v regionu Čech, Slovenska, Polska a Maďarska. Scénář vznikal pět let a podílelo se na něm devět profesorů orientalistiky z celé Evropy, takže po odborné stránce sedí. Filmová nadace scénář ocenila slovy, že „přesahuje teritorium středoevropské tvorby a blíží se formátu kontinentálního filmu“. Když se ovšem cenami, chválou i zahraničními koproducenty posvěcený scénář začal ucházet o finanční podporu u Státního fondu kinematografie, narazil na hradbu politické korektnosti.

„Komise Státního fondu kinematografie usoudila, že k problematice nemáme ‚správný‘ přístup a vyjádřila obavy, ‚jak toto závažné téma pochopí ta hloupá masa‘. Prý by nás podpořila, jen pokud bych to celé přepsala, neboť lidi je třeba vychovávat, “ uvedla autorka scénáře Lucia Klein Svoboda. Stanovisko komise označili tvůrci filmu za cenzuru. Rozhodli se proto státním institucím dokázat, že i politicky nekorektní námět má v kinematografii své místo. Z toho důvodu se ucházejí o přízeň potenciálních diváků na crowdfundingové platformě Startovač.cz.

Lucia a Petr Klein Svoboda

Lucia a Petr Klein Svoboda

“Na fondech a zahraničních institucích narážíme na neviditelnou hradbu politické korektnosti. Pohled lidí, které znám a se kterými se setkávám, je ale daleko pragmatičtější, lidé zdá se vnímají islám ve střední Evropě daleko intenzivněji než úředníci hlídající tu ‚správnou‘ pravdu. Po medializaci tématu našeho filmu se nám sami lidé začali ozývat, kam mohou přispět, crowdfunding nám odhalí, jakým způsobem je v Čechách a na Slovensku společnost k tomuto tématu nastavená a zda lidé chtějí hovořit o islámu ve střední Evropě otevřeně,” vysvětluje Petr Klein Svoboda.

O čem tedy film Jako v ráji vlastně je?

Čtyři příběhy lásky odehrávající se v zemích Visegrádské čtyřky přinášejí čtyři rozdílné, avšak upřímné pohledy na téma islámu. Polsko zná islám především díky nástupu čečenské inteligence, která sem od roku 2000 prchala před Kadyrovem. V Maďarsku již velmi dlouho žije a pracuje rozsáhlá komunita Turků, přičemž jejich rodiny trvale zůstávají doma v Turecku. Muslimy žijící mezi Slováky představuje nepočetná skupina turistů ze Saúdské Arábie, kteří sem jezdí převážně za rekreací. V českých zemích dochází v rámci Evropy k takřka jedinečnému fenoménu, kdy osamělé Češky hledají útěchu v náručí mladých mužů ze severní Afriky. Většinou je potkávají na dovolených, tam se do nich zamilují a časem si je přivezou domů.

Lucia Klein Svoboda, herečka, scénáristka a režisérka s doktorátem ze sociálních věd, mapuje ve svém připravovaném filmu Jako v ráji mozaiku příběhů křesťansko-muslimského soužití v prostředí zemí Visegrádské čtyřky.

Lucia Klein Svoboda, herečka, scénáristka a režisérka s doktorátem ze sociálních věd, mapuje ve svém připravovaném filmu Jako v ráji mozaiku příběhů křesťansko-muslimského soužití v prostředí zemí Visegrádské čtyřky.

Film v každé zemi sleduje jiný druh vztahu, a to jak v rozdílném kontextu, tak i v rámci různých generací. Nemoralizuje, nepřevychovává, nepoučuje, ale nechává na divákovi, aby zaujal vlastní postoj. “Na rozdíl od členů Fondu se totiž domníváme, že lidé hloupí nejsou,” podotýkají tvůrci filmu.

Lucia Klein Svoboda vystudovala herectví a režii v Norsku a je absolventkou oboru sociální vědy. Řadu let působila v divadle Astorka Korzo 90. Petr Klein Svoboda vystudoval režii a produkci v Kalifornii. Společně mají na kontě úspěšný celovečerní film Pírko, který měl premiéru na prestižním festivalu v Tallinnu v roce 2016 a byl zařazen do soutěžní sekce v Torontu. Kleinovi Svobodovi se věnují i hudební produkci; z jejich dílny vzešla například alba Solitéři a Malá Zoe.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu