Nůž, kterým se dříve sekala vegetace, sloužil partyzánům za druhé světové války jako zbraň.

Nůž, kterým se dříve sekala vegetace, sloužil partyzánům za druhé světové války jako zbraň. | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Filipínská učitelka předvádí americkému vojákovi, jak zabíjela nožem Japonce

TÉMATA: druhá světová válka | filipíny | válečné fotografie

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 03. 2016 | 16:00

Kapitánka Nieves Fernandezová je jedinou známou vůdkyní filipínských partyzánů, kteří bojovali proti japonským okupantům za druhé světové války. Tato bývalá učitelka shromáždila kolem sebe domorodé muže jižně od města Tacloban a pomohla osvobodit ostrov Leyte.

Její skupina 110 bojovníků zabila za dobu okupace na dvě stovky Japonců. Na její hlavu byla vypsána odměna 10 000 filipínských pesos. Její muži i ona sama k zabíjení používali dlouhé nože a brokovnice vyrobené z trubek. Právě nůž byl neocenitelnou zbraní, protože s ním dokázali usmrcovat Japonce takřka neslyšně. Na snímku pořízeném v listopadu 1944 americkým vojenským fotografem Stanelym Troutmanem předvádí Fernandezová na jednom mariňákovi, jak se s nožem zvaným bolo zachází. 

Bolo se používalo hlavně k prosekávání vegetace. Japonci domorodcům žijícím v pralese tyto nože ponechali, a oni toho pak obratně využili. Přepadávali s nimi osamělé japonské hlídky na pralesních stezkách. V boji zblízka pak neměli Japonci šanci. Jejich useknuté hlavy Filipínci nosili do vesnice a vystavovali je jako trofeje nebo s nimi prováděli černou magii.

Guerillová válka na Filipínách byla krvavá z obou stran. Japonci se mstili Filipíncům vypalováním celých jejich vesnic. Přesto byly na ostrovech oblasti, kam se raději nevypravovali, protože se odtud málokdo vrátil živý.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 03. 2016 | 16:00

Zavří­t reklamu