válkaČeskoslovenskoobjevy

Filipínec si pěstuje imunitu proti hadímu jedu. Dobrovolně se od hadů nechává uštknout

+ 1 fotka+ 2 fotky

Jednatřicetiletý Joe Quililan se hadů nejenom nebojí, ale ještě se od nich cíleně nechává pokousat. Jak totiž už jako teenager zjistil, jeho tělo je proti nim z neznámých důvodů imunní.

Simona Knotkova 11. ledna 2019

Když měl muž z filipínského města Cagayan de Oro čtrnáct let, pokousala ho kobra. Zatímco běžný člověk by měl zaděláno na závažné zdravotní problémy, které by nakonec mohly skončit smrtí, na něm se nebezpečné kousnutí nijak neprojevilo. Tehdy si poprvé uvědomil, že existuje možnost, že je proti jedu imunní. Další roky strávil tím, že tuto imunitu aktivně posiloval. Jak to v praxi funguje? Přesně tak, jak si asi myslíte, ale nechce se vám tomu věřit – Joe se od hadů nechává dobrovolně pokousat. Jednou za tři týdny si také malé množství jedu píchá do žil. Ve své rodné zemi si vysloužil přezdívku Venom Man.

Několikaleté pěstování imunity neprobíhá bez komplikací. Muž skončil už pětkrát v nemocnici a dokonce ztratil jeden prst. Když uvážíme, že ho za život pokousaly stovky a stovky hadů, pět hospitalizací je ovšem zanedbatelné skóre.

Jeho „talentu“ si všimli také tvůrci pořadu Good Morning America. Aby Joe svou superschopnost divákům názorně ukázal, během vysílání se nechal dvakrát pokousat od filipínské kobry. Následné lékařské testy prokázaly, že jed v krevním oběhu se na jeho zdravotním stavu skutečně nijak nepodepsal.

„Zjistili jsme, že Joe má ve svém těle protilátky proti jedu kobry. Dosud ale nevíme, do jakého množství je jeho krev schopna tento jed neutralizovat. Je to poprvé, co jsme takového člověka našli a zároveň jeho krev podrobili testům,“ sdělila Eleonor Cervantes z výzkumného střediska Research Institute for Tropical Medicine.

Joe nyní pracuje pro Ministerstvo životního prostředí a přírodních zdrojů, kde se podílí na ochraně hadů a vzdělává veřejnost o jejich důležité roli v přírodě.

„Miluju hady. Chci v tomto směru poučit veřejnost a ukázat jim, že hadi jsou součástí ekosystému z určitého důvodu. Já se jich už nebojím, protože jsem proti nim imunní,“ řekl pro média.

Další články

Zavří­t reklamu