válkaČeskoslovenskoobjevy

Filadelfský experiment dodnes budí hrůzu. Nechali Tesla s Einsteinem opravdu zmizet torpédoborec?

Jedna z největších záhad druhé světové války se jmenuje Filadelfský experiment. Dva největší géniové své doby Nikola Tesla a Albert Einstein se měli pustit na žádost námořnictva do pokusu zneviditelnit vojenské plavidlo. Výsledek byl katastrofální, ovšem dodnes se kolem toho vede řada dohadů.

Tomáš Chalupa 21. srpna 2017

Začněme tím, že námořnictvo popírá, že kdy k jakémukoliv podobnému experimentu vůbec došlo. K tomuto názoru se kloní také velká skupina historiků. Ovšem na druhou stranu je nemálo těch, kteří tvrdí, že se hrůzný experiment skutečně odehrál a vláda samozřejmě jen vše tají. Takže se podívejme, o co přesně šlo.

Námořnictvo mělo velkou snahu vyvinout lodě, které by byly neviditelné pro nepřítelské dalekohledy. Něco jako dnešní stealth technologie, ovšem tehdy ještě podobné technologie nebyly k dispozici. Zato byli k dispozici špičkoví vědci, jako například Nikola Tesla a Albert Einstein. Ti už z povahy svých specializací sázeli na fyzikální zákony a snažili se využít vlastnosti elektromagnetického pole, které by zakřivilo světelné paprsky kolem lodě. Ta by se tak stala neviditelná.

K testovacím účelům byl vybrána válečná loď USS Eldridge a 22. července 1943 (podle jiných zdrojů to bylo o několik týdnů později) se ji podařilo ve filadelfském přístavu prakticky zneviditelnit. Kolem torpédoborce se vznášela hustá zelená mlha, ve které plavidlo zcela zmizelo. Výsledky byly povzbudivé a test se měl opakovat přesto, že si někteří členové posádky stěžovali na silné nevolnosti. Tesla se také údajně pohádal s vedoucím projektu Johnem von Neumanem. Ten hodlal v experimentu pokračovat, zatímco Tesla varoval před nebezpečím pro posádku. Experiment se opakoval 28. října a tentokrát loď zmizela v oblaku zelené mlhy úplně. Podle některých teorií se ocitla asi o deset vteřin zpět v čase v přístavu Norfolk ve Virginii, který je od Filadelfie vzdálen 320 km. Pak se torpédoborec najednou objevil zpět ve filadelfském přístavu.

Posádka byla z části šílená, někteří byli dokonce zataveni přímo do trupu lodi. Několik lidí se vůbec nenašlo. Došlo na slova Nikoly Tesly, který něco podobného předpokládál? Těžko říct. Námořnictvo projekt ukončilo a v jeho archivech o nich není jediná zmínka. Projekt je odkázán do říše ufologů a konspirátorů, přestože existují údajně i dopisy samotného Einsteina, kde o experimentu píše.

Vše nám dnes přijde příliš nereálné a fantastické na to, aby to mohla být pravda. Ale Albert Einstein pracoval například i na jaderné bombě. Kdyby někdo lidem v roce 1944 řekl, že vědci sestrojují bombu, která zlikviduje celá města a zahubí statisíce lidí, možná by si také klepali na čelo. Armáda by tehdy také vše popřela. Možná je Filadelfský experiment další podobnou přísně tajnou událostí, jen v tomto případě se pokus prostě nevydařil.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu