Fidel Castro při jednom ze zápasů. Míč mu nebylo možné vzít.

Fidel Castro při jednom ze zápasů. Míč mu nebylo možné vzít. | zdroj: mashable.com


Fidel Castro miloval basket. Tvrdil, že je to skvělá průprava pro partyzánskou válku

TÉMATA: sport | kuba | basketbal | fidel castro

user-avatar

chalkon

9. 11. 2016 | 11:30

Basketbal je na Kubě národní sport a Fidel Castro mu v dobách své největší slávy značně holdoval. Byl nadšeným hráčem, protože mimo jiné tvrdil, že basketbal je vhodný sport pro revolucionáře.

Kromě toho, že v tomto sportu mohl předvést své bravurní dovednosti s míčem, spatřoval Castro v basketbalu mocnou symboliku a dokonce skvělou školu pro revolucionáře. Jak sám řekl, basket vyžaduje rychlost, hbitost, vytrvalost, stejně jako mazanou, bleskurychlou taktiku a strategické myšlení – tedy vše, co je potřeba k úspěšnému vedení partyzánské války.

Nutno ovšem dodat, že když hrál basketbal již coby kubánský vůdce, průběh hry byl poněkud bizarní. Hráči se rozdělili na červený a modrý tým. Fidel se pak k jednomu z nich přidal a od té chvíle bylo o vítězi rozhodnuto. Každý na hřišti dělal, co mohl, aby Fidel nejen vyhrál, ale taky nastřílel co nejvíce košů. Jak taková hra asi vypadala, si není těžké představit. 

Castro hrál basketbal i při státních návštěvách, nakonec s tím ale ve věku 56 let musel přestat, když si zlomil palec u nohy při jednom ze zápasů. Od té doby už si tuto svou oblíbenou hru nikdy nezahrál. Revoluce na Kubě ostatně už dávno skončila.

user-avatar

chalkon

9. 11. 2016 | 11:30

Zavří­t reklamu