válkaČeskoslovenskoobjevy

Fialové kobylky, modří humři: Podívejte se na nejbizarněji zbarvené tvory

Fialové kobylky, modří humři: Podívejte se na nejbizarněji zbarvené tvory
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 5 fotek+ 6 fotek

Luční koník má být přece zelený, řekne si každý. Ovšem genetické mutace, které se vyskytují nejen mezi lučními koníky, mají za následek, že jsou někteří jedinci zbarvení úplně jinak, než byste čekali.

Tomáš Chalupa 2. září 2016

Fialového lučního koníka našli na venkově v anglickém hrabství Lincolnshire. Za jeho zbarvením je genetická porucha, identická s tou, která má za výsledek tvorbu albínů mezi jinými živočišnými druhy. Přežití takového lučního koníka je ovšem vysoce nepravděpodobné, protože s jeho zářivou fialovou barvou ho velmi rychle v trávě objeví predátoři.

V Devonu byl zase vyloven z moře zcela modrý humr. Šťastný rybář Keith Setter při lovu humrů v zálivu Ladram Bay. „Za celý život jsem nic takového neviděl,“ řekl k tomu Setter, který v Ladram Bay rybaří už padesát let. Zatímco Setter si myslí, že modrý humr je pro něj známka štěstí a cosi jako talisman, vědci tvrdí, že humr zmodral, protože jeho tělo produkovalo příliš proteinů.

Barevných variací je však v přírodní říši celá řada. Chobotnice s modrými prstenci na těle, nádherně duhoví pavouci nebo třeba růžoví delfíni. Přiroda si díky změnám v genetickém kódů konkrétních jedinců dokáže s jejich barvami opravdu pohrát. Ve většině případů však platí to, co pro fialového lučního koníka. Mimořádně zářivé nebo neobvyklé zbarvení šance na přežití rozhodně nezvyšuje.

Další články

Zavří­t reklamu