válkaČeskoslovenskoobjevy

Fetus ve fetu: Vzácná anomálie, kdy je dítě těhotné s vlastním dvojčetem

Fetus ve fetu: Vzácná anomálie, kdy je dítě těhotné s vlastním dvojčetem
Zdroj: kupkinimg.pw
+ 4 fotky+ 5 fotek

Letos v únoru vzbudil celosvětovou pozornost případ z Kolumbie, kde lékaři přivedli na svět císařským řezem osmiměsíční dítě, které mělo v břiše své vlastní dvojče. Jde o extrémně vzácnou vývojovou anomálii nazývanou fetus ve fetu. Kolumbijští lékaři ji zavčas odhalili díky pokročilým ultrazvukovým technologiím. Jsou však případy, kdy člověk nic netušíc léta v sobě nosí plod svého nenarozeného sourozence.

Yvonne Pokorná 6. listopadu 2019

33letá Monika Vega zažila šok, když jí lékař oznámil, že bude muset předčasně porodit císařským řezem, neboť v ohrožení života je ona i její nenarozené dítě. To, co se zprvu zdálo jako cysta v břišní dutině 37měsíčního plodu, byl totiž ve skutečnosti fetus ve fetu, tedy sesterské dvojče. Aby zastavili jeho další růst a zabránili poškození orgánů dítěte, bylo nutné jej operativně odstranit. Embryo bylo dlouhé necelých pět centimetrů a vážilo 14 gramů. Mělo nevyvinuté končetiny a hlavičku, ale chyběly mu mozek i srdce. Jeho život, dá-li se to tak nazvat, byl ukončen přestřižením jediné pupeční šňůry.

„Byla to jedna z nejzvláštnějších a nejvíc fascinujících věcí, se kterými se v porodnictví můžeme setkat,“ okomentoval událost pro místní deník The Herald lékař Miguel Parra-Saavedra.

Fenomén zvaný fetus ve fetu byl poprvé popsán v roce 1808 Georgem Williamem Youngem. Od té doby byla tato vrozená vývojová voda zaznamenána u méně než 200 případů. Vyskytuje se skutečně velmi zřídka, zhruba u jednoho z 500 000 porodů. Obvykle se projeví jako bulka v břiše novorozence a většinou se ji podaří zachytit ještě v raném životě dítěte, ale někdy zůstává neodhalena celé roky. To byl i nedávný případ 17letého chlapce z Indie, jemuž lékaři v břiše objevili velký vak plný zubů, vlasů a zkalcifikovaných kostí připomínajících svým tvarem obratle, žebra a dlouhé kosti. Případů, kdy fetus ve fetu byl odhalen u lidí starších 15 let, bylo zaznamenáno dosud jen sedm. Jistá žena středního věku, aniž by měla tušení, nosila takto 45 let v bulce na vaječníku nevyvinutý plod svého dvojčete.

Lékaři vyňali z břišní dutiny narozeného dítěte nevyvinutý plod jeho sourozence.

Lékaři vyňali z břišní dutiny narozeného dítěte nevyvinutý plod jeho sourozence.

Ačkoliv příčiny této vývojové anomálie vědci dosud plně nechápou, v základních rysech to probíhá následovně. Na samém počátku dvojčetného těhotenství, kdy se jedno oplodněné vajíčko rozdělí na dvě, se oddělené buňky někdy mohou dělit nerovnoměrně. Nejprve se neobjeví nic neobvyklého a oba zárodečné listy buněk se nadále vyvíjejí normálně. K tomuto problému dochází až kolem 4. týdne, kdy se plochý a vzpřímený zárodečný terčík postupně přetváří v ohnuté, miniaturní, válcovité tělíčko. Právě v tomto období dochází k vrozeným vývojovým vadám. Pokud se embrya dvojčat rozdělí jen částečně, mohou být buňky jednoho pohlceny tím druhým, jako když se náplň zabalí do těsta na buchty. Takto zanořené do jiného plodu je menší dvojče odříznuto od přímého zásobování matčinou krví, a musí proto čerpat živiny z krve svého sourozence tím, že se jako parazit pevně přisaje na jeho cévy. Dokonce se stává, že i víc než jeden plod se zanoří do břicha toho druhého. Je znám případ, kdy bylo v těle plodu nalezeno 11 parazitních zárodků!

Ačkoliv fetus ve fetu může mít některé morfologické rysy stejné jako normální plod, bez hostitelského dvojčete není schopen samostatného života. Jeho orgány sice mají přísun krve, vykazují však vážné defekty – postrádá funkční mozek, srdce, plíce, gastrointestinální nebo močový trakt.

Život parazitního dvojčete se vlastně podobá životu nádoru – jeho buňky zůstávají životaschopné prostřednictvím běžné metabolické aktivity. Pokud neodumře ještě před porodem nebo není chirurgicky odstraněno po narození svého hostitele, může se v lepším případě vyvinout do nezhoubného teratomu (nádor složený z různých tkání, které v daném místě normálně nebývají a které vznikly z embryonální tkáně), v horším případě ve zhoubný, metastatický teratokarcinom vysokého stupně. Je tak hrozbou nejen pro nenarozený plod, ale i pro narozeného jedince v pozdějším životě.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu