válkaČeskoslovenskoobjevy

Ferdinand a jeho Žofie: Láska a smrt v jednom dni

Ferdinand a jeho Žofie: Láska a smrt v jednom dni
Zdroj: Wikicommons

Osudové momenty zažíval František Ferdinand nejprve 28. června 1900 na vídeňském hradu Hofburgu. Tam mu krátce po poledni rakouský císař František Josef I. konečně udělil souhlas ke sňatku s českou hraběnkou Žofií Chotkovou.

Markéta Oderská 5. října 2014

Milostný pár celých devět let tajil svůj vztah a po jeho vyzrazení pak dva roky bojoval arcivévoda za právo vzít si milovanou Žofii za ženu. Císař nejprve nechtěl o nerovném sňatku ani slyšet. Žofii doma vyhrožovali klášterem, arcivévodovi zase zbavením následnictví a dokonce i blázincem.

Až když František Ferdinand pohrozil sebevraždou, císař ustoupil a k sňatku svolil, avšak za tvrdých podmínek. Před celým habsburským dvorem musel následník trůnu potupně uznat, že jeho sňatek s hraběnkou Chotkovou je morganatický, tedy stavovsky nerovný. Žofie se tak nikdy nemůže stát císařovnou a jejich děti nikdy nezískají dědická práva a nebudou smět nosit jméno Habsburk.

František Josef I. a František Ferdinand d´Este

František Josef I. a František Ferdinand d´Este

Podle pamětníků tehdejšího shromáždění nesl František Ferdinand tuto postupu dost těžce. Byl prý rudý v obličeji, stěží potlačoval slzy a jen obtížně hledal slova. Jak přiznal ve svém dopise Žofii, byl to nejtěžší den v jeho životě. „Slavnost byla strašně zlá. Již když jsem před ní musel čekat společně se všemi arcivévody na Jeho Veličenstvo! Ty obličeje!“ svěřoval se jí. „Bylo to hrozné, ale pro Tebe učiním všechno!“ Tři dny na to měl pár skromnou svatbu na zámku v českých Zákupech.

Gavrilo Princip střílí na císařský pár v Bosenském Sarajevu

Gavrilo Princip střílí na císařský pár v Bosenském Sarajevu

Datum 28. června se Františku Ferdinandovi i jeho ženě stal osudným ještě jednou. Na den přesně, 14 let od potupné renunciace (zřeknutí se práv) ukončily jejich šťastné manželství dvě kulky v Sarajevu, které smrtelně zranily jak arcivévodu, tak vévodkyni. Děti Sophie Maxmilián a Ernst přišli o oba rodiče a stali se tak prvními válečnými sirotky.

Další články

Zavří­t reklamu