Jak to vlastně kočka dělá, že vždy dopadne na nohy, zjišťovali odborníci z NASA.

Jak to vlastně kočka dělá, že vždy dopadne na nohy, zjišťovali odborníci z NASA. | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Fenomén padající kočky pomohl NASA připravit astronauty na nulovou gravitaci

TÉMATA: kočky | nasa | astronauti | výzkum

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 06. 2019 | 15:00

Když hodíte kočku dolů po zádech, má schopnost se za letu otočit o 180 stupňů, takže dopadne zase na nohy. Jak to vlastně kočky dělají, to vědce velmi dlouho vůbec nezajímalo. Teprve v roce 1969 napsali T. R. Kane a M. P. Scher ze Stanfordské univerzity studii, která se „fenoménu padající kočky“ velmi zevrubně věnovala. A nezůstalo jen u toho, brzy z toho byl celý praktický výzkum.

Studie doplněná o mnoho praktických příkladů byla financována NASA, která doufala, že se jí podaří přijít s něčím, co by pomohlo astronautům při pohybu v nulové gravitaci. Oba vědci nakonec získali angažmá přímo v NASA, kde na svém projektu dále pracovali a rozvíjeli své původní předpoklady. Vymysleli nakonec sérii pohybů, kterou testovali gymnasté na trampolíně. Skutečně dokázali vymyslet pohyby, kterými se lidé za letu mohou otočit stejně jako kočky.  

Principem bylo zjištění, že kočky dokážou samy sebe ve vzduchu otočit zapojením některých svých svalů. Vždy se otočí směrem doprava. A stejně to dnes dělají i lidé ve vesmíru. Pokud se chtějí otočit, pak vždy na pravou stranu. Dnes je to nedílná součást tréninku každého astronauta a věc, která usnadňuje život astronautům na palubě ISS i při jiných vesmírných misích.

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 06. 2019 | 15:00

Zavří­t reklamu