Oběti samovznícení většinou vypadají nějak takto.

Oběti samovznícení většinou vypadají nějak takto. | zdroj: mysteriousuniverse.org


Fenomén lidského samovznícení - mýtus, nebo realita?

TÉMATA: nevysvětlitelné jevy | lidé

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 12. 2016 | 13:30

Spontánní samovznícení člověka je jev, který je velmi dobře znám, ovšem prakticky neexistuje žádné vědecké vysvětlení tohoto fenoménu. I proto je stále považován za cosi tajemného a nevysvětlitelného.

Z posledních 300 let bylo popsáno a zdokumentováno na 200 případů samovznícení člověka. Psal o něm už římský filozof Titus Lukrecius Carus. Nejčastější teorie říká, že samovznícení souvisí s tím, že lidé zkonzumovali velké množství alkoholu. Ten se v těle nějakým způsobem vznítil a člověk shořel.Ovšem tato teorie neobstojí, protože mnohé z obětí nikdy alkohol nepily.

Jiná teorie říká, že by samovznícení mohlo souviset s obezitou. Tření tukových záhybů o sebe by mohlo vyvolat statickou elektřinu a ta by mohla člověka zapálit. Opět velmi kostrbaté vysvětlení, navíc zdaleka ne vždycky shořeli obézní lidé. 

Například 4. dubna 1731 shořela na prach vévodkyně z Ceseny. Nijak obézní dáma. Zbyly z ní jen nohy navlečené do punčoch a část hlavy. Fenoménu se věnoval i slavný britský spisovatel Charles Dickens, který o něm dokonce napsal povídku Černý dům. Byl tehdy napaden, že fenomén, který popisuje, je výmysl. 

Podle vědců však tomu tak není. "U těchto případů bývají zachovány pouze nohy, zbytek těla shoří. Naopak nejsou spálené ani ohořelé například noviny nebo nábytek," říká profesor Brian Ford z Cambridge. "Jeden moment sedíte a relaxujete v křesle a ve druhém momentě je z vás ohnivá koule," dodává.

Jedním z posledních případů byla smrt šestasedmdesátiletého irského koronera Michaela Fahertyho z roku 2010. Byl to vůbec první zdokumentovaný případ samovznícení v irské historii. Byl oficiálně uzavřen policií jako samovznícení, takže je i úředně potvrzen. 

Samovznícení se podařilo demonstrovat i v laboratorních podmínkách. Vepřové maso naložené po týden v acetonu a nakonec samo vzplálo. Aceton hoří lépe než methanol a tělo si ho samo produkuje. Přesto se dá těžko tento experiment považovat za průkazný, protože naložit maso na týden do acetonu nevytváří ani přibližně podmínky, které panují v lidském těle u běžného člověka. Vodítko k vyřešení záhady to však být může. 

 

 

 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 12. 2016 | 13:30

Zavří­t reklamu