Dvě hlavní postavy snímku Čaroděj ze země Oz Judy Garlandová a fenka Toto

Dvě hlavní postavy snímku Čaroděj ze země Oz Judy Garlandová a fenka Toto | zdroj: thevintagenews.com


Fenka Toto měla větší plat, než lidští herci. Hrála v 16 filmech

TÉMATA: zvířata | psi | filmy

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 02. 2020 | 11:45

Nic neudělá film pro děti tak roztomilý, jako když jsou v něm roztomilá zvířátka. Dnes vše řeší počítačová grafika, ale v době, kdy se točil film Čaroděj ze země Oz, potřebovali filmaři skutečného zvířecího hrdinu. A našli nádhernou fenku kernteriéra jménem Terry.

Terry se narodila za velké ekonomické krize a poprvé se objevila na plátně ve filmu Ready for Love z roku 1934. Hlavní roli pejska Ragse dostala už o měsíc později ve filmu Bright Eyes, kde si zahrála po boku Shirley Temple-Blackové.

Jejím pánem byl hollywoodský trenér zvířat Carl Spitz, který ji vodil na castingy a dal jí umělecké jméno Toto. Toto byla velmi chytrá, učenlivá a velmi přesně poslouchala rozkazy. To mělo pochopitelně pro filmaře cenu zlata. Manažer společnosti Metro Goldwyn Meyer nabídl Spitzovi plat 125 dolarů týdně za služby jeho úžasného psa pro film Čaroděj ze země Oz.

Znamenalo to, že Toto bude mít větší plat než mnoho herců z onoho filmu. Například herci, kteří hráli Munchkiny, brali maximálně 100 dolarů týdně. Více peněz měli jen ti, kteří hráli hlavní postavy snímku, což byli Judy Garlandová, Frank Morgan, Ray Bolger, Berth Lar a Jack Haley. Toto tak byla šestým nejlépe placeným hercem na place. A to nemluvě o tom, že byla mnohem lépe placená než drtivá většina běžných Američanů za velké hospodářské krize, kteří si o podobném platu mohli nechat jenom zdát.

Toto ale nepřišla k penězům zdaleka bez práce. Při natáčení jí jeden z herců šlápl na nohu a způsobil jí zlomeninu. Fenka se několik týdnů léčila a za tu dobu za ni zaskakovala náhradnice. Velmi vřelý vztah si k ní vytvořila hlavní hrdinka Judy Garlandová, která ji dokonce chtěla adoptovat, ale Spitz nesouhlasil.

Toto si zahrála celkem v 16 filmech, takže její kariéra u filmu byla skutečně hvězdná. Posledním jejím snímkem byla Tortilla Flat z roku 1942. Tři roky na to Toto zemřela ve věku 11 let. Je pohřbena na hollywoodském hřbitově Forever Cemetery v Los Angeles.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 02. 2020 | 11:45

Zavří­t reklamu