válkaČeskoslovenskoobjevy

Fena Lucca dostala medaili za chrabrost. Při hledání min přišla o nohu

Fena Lucca dostala medaili za chrabrost. Při hledání min přišla o nohu
Zdroj: mashable.com

Dvanáctiletá fena německého ovčáka Lucca byla vyznamenána medailí Lady Dickinové, určené pro zvířecí hrdiny, poté co byla zraněna v Afghánistánu. Lucca má za sebou více než 400 bojových misí. Při té poslední přišla o nohu.

Tomáš Chalupa 7. dubna 2016

Lucca byla speciálně vycvičena k hledání zbraní a výbušnin. Její poslední mise se jí ale téměř stala osudnou. Když se svým psovodem Juanem Rodriguezem pátrala po výbušninách, jedna vybuchla přímo, když na ní šlápla, a utrhla jí nohu. Lucca bojovala v nemocnici o život, ale naštěstí se ze zranění zotavila. Byla oceněna medailí Lady Dickinové, což je nejvyšší vyznamenání, které může zvíře sloužící v armádě dostat.

„Ona je jediný důvod, proč jsem se vrátil živý z Afghánistánu zpět ke své rodině. Jsem moc rád, že jsem s ní mohl sloužit,“ říká její psovod.

Medailí Marie Dickinové bylo vyznamenáno v minulosti už mnoho zvířat. Prim mezi nimi hráli psi, ale početné zastoupení měli také holubi, několik koček, a dokonce i kůň. Jedním z vyznamenaných psů byl i německý ovčák Antis, který spolu se svým majitelem, palubním střelcem Václavem Robertem Bozděchem, nalétal v bombardéru 311. československé bombardovací perutě RAF na 30 misí. Medaile mu byla udělena v roce 1949.

Další články

Zavří­t reklamu