válkaČeskoslovenskoobjevy

FBI našla po 13 letech pár rubínových střevíčků z filmu Čaroděj ze země Oz

FBI našla po 13 letech pár rubínových střevíčků z filmu Čaroděj ze země Oz
Zdroj: allthatsinteresting.com

FBI významně pohnula s mnoho let trvajícím pátráním. Podařilo se totiž najít ukradené vzácné střevíčky Čaroděje ze země Oz. Bohužel se stále neví, kdo je ukradl. FBI proto vyšetřování neuzavřela a probíhá dál.

Tomáš Chalupa 15. září 2018

Střevíčky, ve kterých hrála Judith Garlandová roli Dorothy Galeové ve filmu Čaroděj ze země Oz, byly ukradeny z muzea v Minnesotě před 13 lety. Jsou to jedny ze čtyř párů, které Garlandová při natáčení nosila.

Koupil je kdysi sběratel Michael Shaw, který je zapůjčil muzeu Judith Garlandové v Grand Rapids, což je její rodné město. Muzeum chystalo velkou výroční výstavu a střevíčky měly být jedním z mnoha cenných exponátů.

Shaw ale udělal chybu, když odmítl návrh muzea, aby se střevíčky vždy po zavření muzea daly do bezpečného sejfu. Obával se, že příliš mnoho manipulace s nimi může lodičky poškodit. Chtěl, aby byly na svém místě v expozici i po zavírací době. To se střevíčkům stalo osudné.

Několik dní po začátku výstavy se po zavírací době zloději vloupali do budovy muzea. Rozbili vitrínu z plexiskla a odcizili právě tyto střevíčky. Vše provedli velmi rychle, nezanechali žádné otisky a zmizeli pryč. „Mlátili jsme se do hlavy, že jsme střevíčky nedali do sejfu,“ řekl v roce 2015 v rozhovoru pro Washington Post jeden ze členů vedení muzea. Pro muzeum byla krádež naprostá katastrofa. Stejně tak pro Shawa, který se vyjádřil, že to pro něj byla „noční můra“ a byl ze zločinu zcela zničený.

Letos byly střevíčky nalezeny agenty FBI při rozsáhlém zátahu, na kterém se podílely složky z Chicaga, Miami a Atlanty. Pachatel zločinu je ale neznámý. V muzeu se vždy domnívali, že zlodějům musel dát někdo tip, zřejmě zaměstnanec muzea.

Pátralo se jednu dobu dokonce v místním jezeře, protože existovala teorie, že zloději nakonec střevíčky hodili do vody. Ale ani v jezeře potápěči nic nenašli. Až do roku 2017 se v případu nepohnulo nic. Ovšem pak se ozval jakýsi člověk, který oznámil, že ví, kde střevíčky jsou. Současně ale požadoval „odměnu“ za tuto informaci. Muzeum raději kontaktovalo FBI. Na základě dalšího vyšetřování pak FBI střevíčky našla. Byly ve vynikajícím stavu. Ovšem pachatele stále nemají. Vyšetřování ovšem stále probíhá a není vyloučeno, že se brzy dozvíme, kdo vzácnou obuv ukradl.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu