válkaČeskoslovenskoobjevy

Fata morgána v texaské poušti: Uprostřed vylidněné krajiny stojí luxusní obchod Prada

Fata morgána v texaské poušti: Uprostřed vylidněné krajiny stojí luxusní obchod Prada
Zdroj: allthatsinteresting.com

Když pojedete po U.S. Route 90, cca 40 kilometrů od texaského města Marfa můžete mít pocit, že vás šálí zrak. V neobydlené pouštní krajině stojí přímo u vozovky obchod Prada.

Simona Knotkova 30. října 2018

Že by v Texasu nabízeli luxus hned u silnice, uvnitř prázdné pouštní krajiny? Všechno je trochu jinak. Prada Marfa, jak zní honosný titul budovy, je ve skutečnosti uměleckou instalací, kterou v roce 2005 vybudovalo duo skandinávských kreativců Michael Elmgreen a Ingar Dragset. I když má stavba výlohu a uvnitř nabízí skutečné zboží z dílny milánského módního domu, nemá žádné funkční dveře, kterými by se návštěvník dostal dovnitř.

„Obchod uvnitř pouště je kritikou průmyslu s luxusním zbožím,“ sdělil o instalaci Elmgreen. Paradoxem je, že sama vnučka legendárního návrháře Miuccia Prada dala instalaci zelenou a umělcům poskytla kabelky a boty z kolekce podzim/zima 2005. Rovněž jim umožnila použít obchodní značku Prada.

Asi není ku podivu, že nevšední výstava byla hned den po spuštění rozkradena a její autoři ji museli dávat znovu dohromady.

Od té doby se na místě nachází bezpečnostní kamery, které celý objekt hlídají. Ani to ovšem nezabránilo dalšímu incidentu, k němuž došlo v březnu 2014. Jiný umělec, dvaatřicetiletý Joe Magnano, pokryl výlohy falešnými reklamami na boty TOMS. U soudu se za to dočkal tučné pokuty v hodnotě více jak 263 tisíc korun.

Dnes je místo překvalifikováno na muzeum a funguje jako oblíbená atrakce turistů, kteří si u něj na památku pořizují fotky.

Další články

Zavří­t reklamu