válkaČeskoslovenskoobjevy

Fascinující fotky Prokudin-Gorského vám ukážou carské Rusko v barvách

Fascinující fotky Prokudin-Gorského vám ukážou carské Rusko v barvách
Zdroj: rferl.org
+ 15 fotek+ 16 fotek

Vypadají, jako by byly foceny včera. Přitom nás od jejich pořízení dělí celá desetiletí. Prohlédněte si úchvatné barevné snímky, za jejichž stvořením stojí ruský inovátor fotografie Sergej Prokudin-Gorskij.

Simona Knotkova 16. ledna 2018

Sergej Michajlovič Prokudin-Gorskij se narodil 31. srpna 1863 ve Vladimirské oblasti. Základy pro pozdější experimentování s fotkami mu dalo studium chemie v Petrohradu, Berlíně a Paříži. Zde se také naučil metodu trojbarevné fotografie Adolfa Mietheho – postup, během něhož se jedna scéna natřikrát nafotila na černobílý fotografický materiál přes tři barevné filtry (červený, modrý a zelený). Prokudin-Gorskij tuto metodu později ještě zdokonalil. Zvýšením citlivosti fotografických desek docílil toho, že expozice dosahovala kratších časů. Během dalšího výzkumu si nechal patentovat reprodukci barevných diapozitivů a projekci barevného filmu.

Začátkem 20. století si naplánoval velkolepý projekt, jehož cílem mělo být barevné zdokumentování ruské říše. Tímto způsobem chtěl školáky po celé zemi seznámit s ruskou kulturou, její rozmanitou historii a modernizací. V tomto plánu ho podporoval i car Mikuláš II., který mu poskytl speciálně zařízené železniční vagóny vybavené temnými komorami. Díky carským propustkám se fotograf také mohl dostat do zakázaných a běžně nepřístupných oblastí. Dokumentace probíhala v letech 1909 až 1915.

S koncem carské říše přišel i jeho konec jako fotografa ruských reálií a obyvatelstva. Po Říjnové revoluci v roce 1918 Prokudin-Gorskij opustil rodnou zemi a odstěhoval se do Norska. Přechodné skandinávské bydliště vystřídala následně Anglie a nakonec Paříž, kde 27. září 1944 zemřel.

Raritní fotografie Ruska v předvečer revoluce koupila od jeho dědiců Knihovna Kongresu USA, která s nimi po digitálním vyčištění a editaci uspořádala v roce 2001 výstavu. Ze všech 1902 dochovaných záběrů nechala knihovna rovněž vyrobit digitální obrazy ve vysokém rozlišení.

Fotografie Sergeje Prokudin-Gorského nám v živých barvách dodnes zprostředkovávají unikátní sondu do života v carském Rusku. Některé z nich si prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu