Lovci i sběrači | zdroj: odditycentral.com


Farmáři nabídli pár ředkví sousedům. Nakonec přišli o 500 tun a skončili v milionové ztrátě

TÉMATA: čína | zelenina | farmaření

V čínské provincii Chu-pej se stalo něco, z čeho by se měl každý poučit. Za prvé že když někomu podáváš prst, dej si pozor, ať ti neutrhne celou ruku. A za druhé že nemá smysl plakat nad rozlitým mlékem, respektive nad ukradenou ředkví.

user-avatar

Marta Šindlauerová

17. 01. 2020 | 08:00

Dva čínští farmáři si řekli, že udělají dobrý skutek pro své sousedy. Urodilo se jim hodně bílých ředkví, a protože věděli, že si sousedé jejich chuť pochvalovali, rozhodli se pěstitelé, že každému z nich dovolí vzít si něco málo z přebytků domů. Zcela zdarma. Sáček nebo dva. Měli koneckonců jen pár sousedů, a proto vůbec nepředpokládali, že by jim úrody nějak ubylo.

Jenže se to celé nějak zvrtlo. Lépe řečeno rozkřiklo. A ještě lépe řečeno rozkradlo. Na levné a výborné ředkve zdarma se začali slétat zcela cizí lidé, které farmáři nikdy neviděli. A po špetkách si rozhodně nebrali. Z pole mizely celé pytle oblíbené asijské zeleniny; někteří mladší sběrači pojali celou akci dokonce jako livestream a apelovali na své fanoušky, aby si také přišli nasbírat skvělé ředkve. V jeden den se na poli sešlo i přes 3000 lidí a celé pole prakticky vyrabovali.

Farmáři v zoufalství zavolali policii, ale ta už toho mnoho nezachránila. Štědří (a zároveň) zoufalí zemědělci smutně spočítali, že tímto způsobem přišli o 500 tun zeleniny a prodělali skoro milion korun. Jiní by si možná rvali vlasy na hlavě a lamentovali nad vyrabovaným polem ještě dlouho – ne však tito velkorysí pěstitelé. Celou věc uzavřeli tím, že to vzali jako charitativní akci a žádné právní kroky nepodnikli.

 témata

Komentáře ( )

user-avatar

Marta Šindlauerová

17. 01. 2020 | 08:00

Zavří­t reklamu