válkaČeskoslovenskoobjevy

Farmář našel fosilii mýtického mastodonta, ale roky to tajil

Farmář našel fosilii mýtického mastodonta, ale roky to tajil
Zdroj: thehistoryblog.com

Na svém pozemku nedaleko Pyrenejí narazil jistý francouzský farmář na cosi, co vypadalo jako fosilie velkého zvířete. Nález ovšem zatajil z obav, aby se jeho farma nestala terčem amatérských paleontologů.

Yvonne Pokorná 14. srpna 2018

To se psal rok 2014. O tři roky později se ale farmář rozhodl ukázat svůj úlovek vědcům. Kontaktoval Muzeum přírodní historie v Toulouse, které na místo vyslalo své odborníky. Ti byli ohromeni tím, co spatřili.

“Hned poprvé, když jsme tam přišli, nám bylo jasné, že jde o významný objev,” sdělilo AFP vedení muzea.

Aniž by to totiž farmář tušil, objevil první kompletní lebku dávno vyhynulého pyrenejského mastodonta, jinak známého pod latinským názvem Gomphotherium pyrenaicum.

Pyrenejští mastodonti byli obrovští, slonům a mamutům podobní chobotnatci, kteří se zhruba před 13 až 11 miliony let proháněli po evropském kontinentu. Pravděpodobně byli vysocí tři metry a vážili kolem pěti tun. Na rozdíl od dnešních slonů měli čtyři kly, každý dlouhý okolo 80 centimetrů. Dva vyčnívaly z horní čelisti a další dva z té dolní. Spodní kly byly docela ploché a mastodonti je zřejmě používali k vyhrabávání kořenů.

Kompletní lebka pyrenejského mastodonta

Kompletní lebka pyrenejského mastodonta

Důkazy o existenci pyrenejského mastodonta dosud téměř chyběly. Jen v roce 1875 se ve stejné oblasti našlo pár zubů tohoto téměř mýtického zvířete, které vymřelo před dvěma miliony lety. Nyní mají paleontologové celou jeho lebku.

“Pátrám po tomto druhu už 35 let, a můj profesor, který je po smrti, se o to snažil padesát let,” řekla časopisu Cosmos ředitelka muzea Francis Duranthonová. “Je to fantastický objev. Kompletní lebka se spodní čelistí je vzácná. A pokud jde o tento druh, je zatím jedinou na světě. Potvrzuje existenci velkých mastodontů v této části Evropy před 11 miliony lety,” dodala.

Fosilie je nyní v laboratoři a vědci z ní musí nejprve odstranit přebytečnou část horniny, aby odkryli celou část lebky. Experti se také chystají pečlivě ohledat místo nálezu ve snaze objevit i další části vzácného tvora. Pak by bylo možné získat celkový obrázek toho, jak mýtický Gomphotherium pyrenaicum vlastně vypadal.

Další články

Zavří­t reklamu