válkaČeskoslovenskoobjevy

Faraona popravili hned na bitevním poli, zjistili archeologové

Faraona popravili hned na bitevním poli, zjistili archeologové
Zdroj: Wikimedia Commons, volné dílo
+ 3 fotky+ 4 fotky

Sken lebky faraona Sekenenreho ukázal, že byl vystaven brutální síle, která ho usmrtila. Podle archeologů šlo o popravu, která proběhla přímo na bitevním poli.

Tomáš Chalupa 8. března 2021

Sekenenre byl na bitevním poli přemožen početnou skupinou bojovníků vyzbrojených noži, sekerami a kopími. Sekenenreho mumie byla prozkoumána odborníky za použití CT tomografie. Na hlavě byla odhalena brutální zranění. Nejen obrovská rána na čele, ale také kolem očí a na lících. Smrt mu ale přivodila mohutná rána zřejmě kyjem, která mu prorazila lebku na temeni. Faraon byl nejspíše obklíčen ze všech stran útočníky, kteří do něj různě sekali a nakonec ho usmrtili ranou do hlavy.

Thumbnail # Jeden den ze života faraona: vládce, kněz, soudce, parlament, generál i otec dohromady
Mohlo by Vás zajímat:

Jeden den ze života faraona: vládce, kněz, soudce, parlament, generál i otec dohromady

Oni útočníci byli Hyksósové, se kterými vedl Sekenenre válku. Faraon ovládal totiž jen Horní Egypt, střední a dolní Egypt byl už sto let pod vládou Hyksósů. Těm měl Sekenenre odvádět něco na způsob daní, ale vztahy byly napjaté, vzájemná korespondence mezi oběma vladaři plná skrytých i otevřených urážek, což vedlo k tomu, že obě říše se neustále pohybovaly na hraně války. Ta se nakonec stala otevřenou a v jedné z bitev této války byl Sekenenre poražen, když bojoval přímo v čele své armády. Podle všeho byl buď zabit rozvášněnými vojáky, nebo, což je pravděpodobnější, dal k jeho popravě pokyn hyksóský král Apopi.

Mumie Sekenenrea byla nalezena v roce 1881 v hrobce královny Inhapi v oblasti Dér el Bahrí, kde byly již dříve uloženy ostatky Amenhotepa I. Pohřben byl podle všeho velmi rychle. Apopi mu rozhodně žádný velký a pompézní obřad dopřát nehodlal.

Sekenenre Tao (česky Statečný) byl egyptský faraon 17. dynastie. Přesná doba jeho vlády není známa, vládl kolem roku 1560 př. Kr.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu