válkaČeskoslovenskoobjevy

Faraon Ramesse Veliký nebyl geniální vojevůdce, nová studie boří jeho mýtus

Faraon Ramesse Veliký nebyl geniální vojevůdce, nová studie boří jeho mýtus
Zdroj: ancientpages.com

V historii to tak bývá, že mnoho panovníků o sobě tvrdilo, že jsou skvělí vojevůdci a neporazitelní válečníci. Nejinak tomu bylo i u egyptského faraona Ramesse II. Jenže historici zjistili, že v tomto případě se mají věci úplně jinak.

Tomáš Chalupa 7. února 2018

Pomohly archeologické nálezy z místa vzdáleného zhruba 200 kilometrů od libyjských hranic. Ty jen podpořily předchozí domněnky, že Ramesse II. měl velmi omezené vojevůdcovské schopnosti. Obří sochy znázorňující ho jako skvělého válečníka a vojevůdce nejsou ničím jiným než dobovou propagandou určenou širokým masám.

Problém tkví však v něčem jiném. Nálezy ukazují, že Ramesse II. nemohl bojovat s Libyjci, protože s nimi nevedl žádné války a mezi Egypťany a Libyjci panoval v době jeho vlády trvalý mír. Sám Ramesse II. přitom o sobě zanechal zmínky, že porážel Libyjce, Núbijce a sousedy na východě.

Archeologické nálezy se týkaly pasteveckých osad, které existovaly ve vzdálenosti osmi kilometrů od egyptské pevnosti v oblasti Zawiyet Um el-Rakkam. Ta se nachází hluboko v libyjském území, které Egypťané okupovali. Pokud by byli na nepřátelském území, s jehož lidem vedli válku, pak by těžko mohli v poklidu pást svá stáda v osadách vzdálených kilometry od bezpečné pevnosti. Je zjevné, že Libyjci žili s Egypťany v míru a ti se jich nijak neobávali.

„Je to další silný důkaz, že teorie o tom, že Ramesse II. byl jeden z největších generálů historie, je totálně chybná,“ říká doktor Nicky Nielsen z univerzity v Manchesteru. „Jak mohl svádět zuřivé bitvy s nomády, když jeho vojáci s nimi žili v míru,“ upozorňuje.

Pravdou je, že Ramesse II. svedl prokazatelně jen jednu bitvu, a to s Chetity, odvěkými nepřáteli Egypťanů. Bitva u Kadeše byla z Ramessovy strany velkou blamáží. Ramesse se totiž nechal vyprovokovat a napadl s menší částí své armády Chetity, kteří na to ovšem čekali. Teprve když přišly na pomoc další tři divize, podařilo se jim Ramesse zachránit z obklíčení. Egypťané ale i tak utrpěli porážku a ztratili velkou část území dnešní Sýrie. Chabý výsledek na jednoho z největších generálů dějin.

Ramesse II. se však velmi snažil na poli propagandy a svá domnělá vítězství a schopnosti neustále zdůrazňoval a nechával je vyrýt do monumentů a vepsat do papyrových svitků. Díky tomu jeho legenda přežívala celá staletí, přestože šlo kompletně o výmysl.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu