válkaČeskoslovenskoobjevy

Fanoušci Sparty zdemolovali v roce 1985 vlak. Policie zasáhla pozdě

Fanoušci Sparty zdemolovali v roce 1985 vlak. Policie zasáhla pozdě
Zdroj: Bonton

V červnu roku 1985 se odehrálo něco do té doby nevídaného, co dnes můžeme označit za první viditelný projev fotbalového chuligánství na území bývalého Československa. Fanoušci pražské Sparty na cestě do Banské Bystrice zcela zdemolovali část rychlíku, kterým se vezli na rozhodující zápas o mistra ligy. Pro socialistický stát to byl doslova šok, protože takové chování přece předváděla pouze mládež na Západě. Případu se tehdy věnovala všechna média a na viníky čekaly exemplární tresty.

Václav Pokorný 16. června 2018

Letos uplyne 33 let od legendárního výjezdu fanoušků pražské Sparty na fotbalové utkání do Bánské Bystrice na Slovensku. Sparťané jeli podpořit svůj tým na velmi důležité utkání o mistrovský titul.

V noci z 18. na 19. června se jich na hlavním nádraží v Praze sešlo asi čtyři sta a nastoupili do rychlíku Hron číslo 649, směřujícího z Prahy do Zvolena. Rychlík odjížděl z hlavního města ve 21.21 hod a předpokládaný příjezd do Banské Bystrice byl v 7.55 hodin ráno. Fanoušky tedy čekala desetihodinová cesta. Již při samotném nástupu do vlaku byli mnozí z nich posíleni alkoholem a bujaré popíjení alkoholických nápojů pokračovalo i ve vlaku. Během cesty začali v jistém momentě rozbíjet skla, vytrhávat sedadla a jiná zařízení vlaku a vůbec demolovat celý interiér vagónů. Ven z oken létaly opěradla, dveře, sedadla, láhve, lampy, rozbité části WC, umyvadel a zrcadel.

Záběr z filmu Proč?

Záběr z filmu Proč?

Fanoušci ohrožovali i ostatní cestující a také průvodkyni, které vyhrožovali, že ji vyhodí z okna. Ta před nimi pak zamkla dveře do zbývajících vagónů, aby se nemohli dostat dál. Na každé stanici, kde rychlík stál, žádala pomoc a zásah proti rozvášněným a demolujícím výtržníkům. Bezvýsledně. Právě zde se ukázala neschopnost tehdejších policejních složek čelit mimořádné situaci a rázně zakročit proti řádění chuligánů.

První zásah Veřejné bezpečnosti přišel až po devíti hodinách cesty, po šesté hodině ráno, ve více než 460 kilometrů vzdálené Žilině, kde už tři vagóny dorazily úplně zničeny a několik dalších bylo poškozeno. Policejní složky nedokázaly zasáhnout ve větších městech (Olomouc, Ostrava), kterými rychlík projížděl a kde byly soustředěny silné policejní i vojenské posádky. Z dnešního pohledu jde o něco nepochopitelného. Proč se tak tehdy stalo, není dodnes jasné. Zřejmě se nenašel nikdo, kdo by rozsáhlý zásah nařídil.

Nakonec se složky Veřejné bezpečnosti rozhodly zasáhnout na žilinské stanici, kde čekalo na příchozí rychlík několik desítek policistů se psy a obušky. Zajistili přibližně třicet fanoušků a zbytek nechali pokračovat v cestě dál.

Veřejná bezpečnost zasáhla pozdě.

Veřejná bezpečnost zasáhla pozdě.

Vyšetřování celé události probíhalo následujících pět měsíců a v polovině prosince 1985 začal v Praze soudní proces proti třinácti fanouškům, které se podařilo identifikovat a usvědčit z účasti na demolování. Z přibližně 400 cestujících sparťanů pouze třinácti dokázali účast na poškozování státního majetku, mezi nimi byla i jedna dívka. Sedm z nich bylo mladistvých a nejstaršímu bylo 29 let.

Škoda na vagónech byla vyčíslena přibližně na 250 000 Kčs a všichni obžalovaní byli shledáni vinnými z trestného činu poškozování majetku v socialistickém vlastnictví a z trestného činu výtržnictví. Přiznali se, že už před odjezdem vlaku ve velké míře pili alkohol. Na otázku, proč ničili zařízení vlaku, odpověděli, že tak dělali všichni, takže se k nim přidali. Dostali podmíněné i nepodmíněné tresty odnětí svobody v rozsahu od šesti do třiceti měsíců. Několika z nich bylo také uloženo ochranné protialkoholní léčení.

O celé události byl v té době natočen film s názvem Proč, který měl být odstrašujícím příkladem pro tehdejší mládež. Jeho uvedení do kin v roce 1987 však mělo účinek přesně opačný, neboť film divácké násilí mezi mládeží spíše zpopularizoval.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu