válkaČeskoslovenskoobjevy

Falešný doktor vystavoval děti jako atrakce, zachránil tím 6500 životů

Falešný doktor vystavoval děti jako atrakce, zachránil tím 6500 životů
Zdroj: boredpanda.com

V roce 1933 vyšel v novinách World Fair´s Weekly článek s titulkem Zachraňování dětí (Saving Babies). Pojednával o problematice toho, jak zachraňovat předčasně narozené děti. V té době totiž předčasně narozené dítě znamenalo mrtvé dítě. Martin Couney se to rozhodl změnit.

Tomáš Chalupa 24. října 2019

Když se narodilo dítě předčasně, nemocnice s ním nijak zvláštně nezacházely. Prostě jej daly matce s tím, že dítě se narodilo předčasně a bohužel brzy zemře. Ať si rodička užije těch pár chvil s miminkem, než navždy odejde k Bohu.

Martin Couney neměl mezi americkými lékaři valnou pověst, tedy kromě toho, že se o něm říkalo, že se přátelí s francouzským doktorem Pierrem-Constantem Budinem, propagátorem inkubátorů v Evropě. Co se šuškalo, byla jedna věc, ale dokázat nikdo nic nemohl. Tedy kromě toho, že Couney byl také až fanatickým zastáncem používání inkubátoru. Inkubátor byl vynalezen už v roce 1880 v Paříži a Couney jej představil na výstavě v Berlíně v roce 1896. S inkubátorem projel mnoho výstav a navštívil mnoho zemí, až v roce 1903 zakotvil ve Spojených státech, kde byl inkubátor zatím téměř neznámý.

Začal pořádat přehlídky inkubátorů a zval lidi, aby se chodili dívat na předčasně narozené děti do jeho pavilonu. Takový pohled se totiž běžně sotvakomu naskytne. Za podívání se na dítě vybíral 25 centů. Na Couney Islandu to byla jedna z nejpopulárnějších atrakcí. Může se to zdát zvláštní, ale provoz inkubátoru přišel na 15 dolarů denně a ty právě pocházely od návštěvníků. Ti tak umožnili používání inkubátorů i šíření osvěty o jejich funkci. Couneyho záměry byly jednoznačně bohulibé, ale přesto se mu od lékařské společnosti dostalo jen odsouzení a nálepek jako pochybný šarlatán a falešný doktor, který provozuje pouťovou atrakci. Ta byla přitom v podstatě jako malá nemocnice. Byly v ní zaměstnány sestry, které mimo jiné měly zákaz pít a kouřit, a všude vládla naprostá čistota.

Odhaduje se, že přímo Couney zachránil ve svých inkubátorech 6500 dětí. A navíc významně přispěl k osvětě a popularizaci tohoto zařízení. Lékaři v nemocnicích měli stále častěji problém, když říkali ženám, že jejich předčasně narozenému dítěti není pomoci a musí zemřít. Ženy se totiž ptaly: A proč nemáte inkubátor?

Nemocnice tak začínaly jedna po druhé otevírat oddělení pro předčasně narozené děti vybavené inkubátory. Couney na to měl v USA největší podíl. Sám ovšem zemřel chudý a zapomenutý v roce 1957. Jeho odkaz ale naštěstí žije dál.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu