válkaČeskoslovenskoobjevy

Falešné tanky se na bojištích vyskytují už sto let a stále úspěšně matou nepřítele

Falešné tanky se na bojištích vyskytují už sto let a stále úspěšně matou nepřítele
Zdroj: mashable.com
+ 12 fotek+ 13 fotek

Poprvé se objevili falešné tanky v druhé půlce první světové války. Britové své skutečné tanky chtěli ochránit před německou dělostřeleckou palbou, takže velmi rychle vyvinuli falešné atrapy, které umístili tak, aby je nepřítel velmi dobře viděl.

Tomáš Chalupa 7. dubna 2017

Atrapy tanků ze dřeva a látky dotáhli na místa koně nebo sami vojáci. Jejich použití se velmi dobře osvědčilo, protože Němci nebyli schopní na dálku poznat, zda jsou tanky skutečné či nikoliv. I proto byl rozvoj těchto atrap v poválečném období velmi rychlý a počítalo se s nimi pro další případný válečný konflikt. V době míru se také používaly pro výcvik, kdy se s nimi cvičilo formování tankových sestav na bojišti.

Ve druhé světové válce rozmach těchto atrap dále pokračoval. Zejména Američané najali mnoho umělců, aby vytvářeli co nejvěrnější kopie skutečných tanků. Sestavovali celé jednotky, kterým se začalo říkat Ghost Army, tedy armáda duchů. Zásadní roli sehrály například při překročení Rýna. Falešné tanky byly rozmístěny na jiném místě břehu, než kde se Američané skutečně hodlali dostat přes řeku. Němci tuto návnadu spolkli i s navijákem a byli velmi překvapeni, když se skutečné tankové jednotky dostaly na druhý břeh úplně jinudy. Podobně byly použity tyto tanky na Iwodžimě, kde se na ně snášela palba japonských obránců.

Zajímavé je, že i dnešní americká armáda využívá atrapy, byť jsou mnohem dokonalejší. Jsou to ovšem tanky nafukovací, které je možné vybalit z poměrně malého batohu. Falešné tanky se objevují také na bojišti v Sýrii, kde je ovšem využívají bojovníci Islámského státu, aby zmátly americké či ruské drony a letadla.

Další články

Zavří­t reklamu