válkaČeskoslovenskoobjevy

Extrémní vedro v Británii roztavilo autobusovou zastávku

Extrémní vedro v Británii roztavilo autobusovou zastávku
Zdroj: Wikimedia Commons

Extrémní vedra však vedou k nepravděpodobným a někdy i katastrofálním událostem. Dne 19. července silné slunce dopadající na autobusovou zastávku v britském Solihullu způsobilo její samovolné vzplanutí. Hasiči z West Midlands se rychle dostavili na místo a plameny uhasili, ale oheň velkou část zastávky jednoduše roztavil.

Tomáš Chalupa 24. července 2021

„Děkujeme našim kolegům @WestMidsFire service za to, že se dnes během několika minut od zavolání dostavili k této autobusové zastávce v Chelmsley wood poté, co se v důsledku intenzivního žáru samovolně vznítila, plameny byly uhašeny a zastávka byla bezpečná,“ napsala policie Chelmsley Wood na Twitteru.

Při incidentu nebyl nikdo zraněn, ale rozhodně to vyvolává otázku, jak dobře se plexisklové přístřešky vypořádají se současnými nebývalými vlnami veder.

Jak se tedy stalo, že se pevný plexisklový přístřešek náhle vznítil od pouhého slunečního záření? To nikdo s jistotou neví, ale fyzikové mají určitou představu. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je abnormálně vysoká okolní teplota v kombinaci s úhlem dopadu světla na akrylové a  tudíž hořlavé plexisklo. Společnost Plexigas, původní výrobce akrylátových bezpečnostních skel, tvrdí, že jejich verze odolá teplotě až 70 °C, ale měla by snést mnohem vyšší teploty, než vzplane. Taví se při teplotě 200 °C – aby tedy tak snadno skončilo v plamenech a roztavilo se, musí se dít něco jiného.

Pokud dopadá sluneční světlo na plochu pod správným úhlem, je možné dosáhnout efektu podobného totálnímu vnitřnímu odrazu. Paprsky by se odrážely podél vnitřní strany plexiskla, což by za určitých podmínek mohlo vést k rychlému zvýšení teploty kovového rámu a roztavení skla.

V současnosti musí Spojené království snášet intenzivní vlnu tropických veder. Pro Británii jsou podobné extrémní teploty nezvyklé, ale jak upozorňují odborníci, pokud může být v Kanadě 50 stupňů Celsia, což se stalo před několika týdny, pak už je vlastně možné cokoliv. Vítejte ve světě s plně rozjetým globálním oteplováním.

 

Další články

Zavří­t reklamu